Francuscy policjanci i żołnierze przechodzą na stronę partii Marine Le Pen

Interesujące wnioski wypływają z raportu sporządzonego przez Ipsos dla Fundacji im. Jean-Jaurèsa. Patron fundacji był czołowym francuskim politykiem przełomu XIX i XX wieku. Jako zagorzały pacyfista sprzeciwiał się udziałowi Francji w nadciągającym konflikcie globalnym. Miesiąc po zamachu na austriackiego arcyksięcia Ferdynanda został zastrzelony 31 lipca 1914 r. w kawiarni Croissant na ulicy Montmartre w II dzielnicy Paryża przez Raoula Villaina – nacjonalistę, członka Stowarzyszenia Młodych Przyjaciół Alzacji i Lotaryngii oraz sympatyka Action française. Trzy dni później Niemcy wypowiedziały wojnę.

Fondation Jean-Jaurès jest think tankiem związanym z Partią Socjalistyczną, założonym w 1992 r. Zlecone przez fundację badanie analizuje zachowania wyborcze żołnierzy i żandarmów, badając głosy w obwodach wyborczych na terenie jednostek wojskowych lub w gminach w ich pobliżu, gdzie znaczącą część populacji stanowią mundurowi i ich rodziny. Wyniki pokazują jednoznacznie masowe poparcie dla kierowanego przez Marine Le Pen Zgromadzenia Narodowego (Rassemblement national), które odbiera ten elektorat republikańskiej centroprawicy dotąd najchętniej wybieranych przez armię i policjantów.

Tak np. RN uzyskało 50,4% głosów w ostatnich wyborach europejskich w Mailly-le-Camp, o 17 punktów więcej niż średnio w całym departamencie Aube. Również w Suippes narodowcy przekonali do siebie 45,5% wyborców, o 15 punktów powyżej średniej odnotowanej w Marne. Tymczasem poparcie dla Republikanów (Les Républicains) spadło między pierwszą turą wyborów prezydenckich w 2017 r. a wyborami europejskimi o: 15,5 punktu procentowego w Mailly-le-Camp, 10,9 punktów w Sissonne, 10,1 punktu w Mourmelon-le-Grand.

W bazie lotniczej w Ventiseri na Korsyce na RN zdecydowało się 43,6% głosujących w wyborach europejskich, w porównaniu z 26,5% średniej z departamentu Haute-Corse.

REKLAMA/Advertisement

Wzrost poparcia widoczny jest też w komisjach wyborczych, w których głosują skoszarowani żandarmi. Od wyborów prezydenckich do europejskich przybyło 20 punktów w Hyères; 17,4 punktu w Dijon i Tuluzie; 12,5 punktu w Rennes.

Najwyższego poparcia udzielili RN strażnicy więzienni, borykający się na co dzień z osadzonymi islamistami. Lista partyjna w maju dostała 50,7% głosów w Ville-sous-la-Ferte, gdzie znajduje się więzienie Clairvaux, wobec średniej departamentalnej wynoszącej 33,4%.

REKLAMA/Advertisement

za: jean-jaures.org

REKLAMA/Advertisement