REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Francuscy narodowcy na drugim miejscu w sondażu, tylko 0,5 % za blokiem popierającym Macrona

303

Według ankiety sondażowni Odoxa dla Franceinfo i dziennika “Le Figaro”, na niewiele ponad pół roku od wyborów europejskich, największym powodzeniem wśród wyborców cieszy się Republika Naprzód (République en marche!, LREM) – partia polityczna o profilu socjalliberalnym, proeuropejskim i centrowym, założona w 2016 r. w Amiens przez Emmanuela Macrona. Po wyborze na prezydenta LREM przekształcił się w partię polityczną stanowiącą jego zaplecze.

Według badania Odoxy partia otrzymuje 21,5% głosów, a następne jest Zgromadzenie Narodowe (czyli Front Narodowy po wiosennym re-brandingu) z 21% głosów. Powołani w 2015 r. z inicjatywy Nicolasa Sarkozy’ego w wyniku przekształcenia działającej od 2002 Unii na rzecz Ruchu Ludowego centroprawicowi Republikanie (Les Républicains, LR) dostają 14%). Lista lewicowej Niepokornej Francji (La France Insoumise) mogłaby liczyć na 12,5%). Pozostałe ugrupowania są poniżej progu 10 %. Znacznie poniżej swoich oczekiwań sprawuje się lista Patriotów (Les Patriotes) Floriana Philippota (1,5% głosów)

Phillipot był jednym z liderów Frontu Narodowego. Gdy w 2014 r. magazyn „Closer” opublikował jego zdjęcia z partnerem, Florian Philippot potwierdził publicznie, że jest homoseksualistą. We wrześniu 2017 r. wystąpił z Frontu Narodowego[

Reklama / Advertisement

za: odoxa.fr

Reklama / Advertisement