Francja: Nacjonaliści dominują w wyborach na Korsyce

Narodowa koalicja Pè a Corsica (Dla dla Korsyki) jest o krok od poprawienia – i to znacznego – swojego wyniku z wyborów regionalnych w 2015 r., kiedy to uzyskała 24 z 51 dostępnych mandatów. Po zakończeniu pierwszej rundy nacjonaliści, którzy domagają się oficjalnego uznania języka ir i statusu autonomicznego, osiągnęli wyraźną większość 45,36% wyborach do Assemblea di Corsica (Zgromadzenia Korsyki).

Pè a Corsica to koalicja dwóch lewicowych, korsykańskich partii nacjonalistycznych działających na wyspie: umiarkowanej, dążącej do autonomii Femu a Corsica i separatystycznej Corsica Libera. Na czele koalicji stoi autonomista Gilles Simeoni.

REKLAMA/Advertisement

Drugie miejsce zdobyła Regionalna Prawica (Divers droite, DVD) Jean-Martina Mondoloniego, która zdobyła 14,97% głosów; trzecie – Republikanie (12,77%). Kolejne miejsca przypadły: pro-prezydenckiemu En Marche! (11,26%), separatystycznej Rinnovu Naziunale (6,69%) i Partii Komunistycznej (5,68%). Frekwencja wyniosła 52,17%.

Oprócz legalnych form walki politycznej, korsykanski nacjonalizm walczy też zbrojnie. Dwie największe organizacje to: Front Narodowego Wyzwolenia Korsyki (FLNC) oraz Armia Korsyki (Armata Corsa). Członkowie FLNC mają na koncie ataki bombowe, napady na banki czy ściąganie haraczy. Zamachy FLNC uderzają głównie w instytucje będące symbolami rządów francuskich na wyspie. Organizacja z reguły nie atakuje ludzi. Niektóre zamachy FLNC przeprowadził w kontynentalnej Francji (Nicea, Marsylia czy Awinion). FLNC w przeszłości dysponował fasadową partią A Cuncolta Naziunalista. W 2016 r. w FLNC działały trzy frakcje. W czerwcu 2014 r. jedna z trzech frakcji Frontu („FLNC-UC”) ogłosiła zawieszenie broni i stopniową demilitaryzację, na taki sam krok zdecydowała się w maju 2016 r. frakcja „FLNC-22 października”, która zapowiedziała zakończenie działalności zbrojnej do października tego samego roku.

REKLAMA/Advertisement

W 2016 r.członkowie odłamu „FLNC-22 października” wysłali do korsykańskiej gazety “Corse Matin” oświadczenie, że jakikolwiek atak terrorystyczny przeprowadzony na Korsyce przez islamskich radykałów spotka się z akcjami odwetowymi wymierzonymi w muzułmanów. Front pozostaje w stanie wojny z konkurencyjną Armią Korsyki, znacznie mniej liczebnaa. Stosuje mafijne metody działania i jest ściśle związana z organizacjami przestępczymi. Na koncie miała zamachy terrorystyczne, prawdopodobnie także te na terenie kontynentalnej Francji. Celem ataków Armii Korsyki są obiekty użyteczności publicznej, budynki wojskowe i policyjne, banki czy obiekty turystyczne