REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Francja: W kościołach diecezji paryskiej będzie można dawać “na tacę” kartą płatniczą

745
Kościół Katolicki w Paryżu dąży do przystosowania się do nowych technologii, szczególnie w związku z powolnym wypieraniem z rynku gotówki – ogłosiła tamtejsza diecezja.

W niedzielę 21 stycznia, po raz pierwszy w kościele Saint-François de Molitor zostanie przetestowana możliwość ofiarowania pieniędzy “na tacę” poprzez zapłacenie kartą płatniczą. W tym celu, w czasie nabożeństwa obok tradycyjnej tacy, zostanie w tłum wiernych puszczona druga z dopasowanym do jej okrągłego kształtu terminalem płatniczym. Można będzie wybrać kwotę od 2 do 10 euro.

Diecezja tłumaczy swoją decyzję dużymi kosztami utrzymania, które w 79% zależą od hojności wiernych. Z tacy zbiera się ok. 14 % budżetu.

Reklama / Advertisement

– Od wielu lat obserwujemy postępującą dematerializację metod płatności. Banknoty i monety są zastępowane przez zbliżeniowe karty płatnicze, aplikacje mobilne, płatności internetowe. Prostym faktem jest to, że nowe pokolenie używa coraz mniej banknotów i monet, a wielu ludzi nie ma ich do dyspozycji, gdy czasem ich potrzebuje. Po prostu żałują, iż w pożądanym momencie nie mogą uczestniczyć w tej ofierze – czytamy w oświadczeniu diecezji. – W obliczu tego ciągłego procesu, Kościół postanowił dostosować się do tych nowych technologii i twórczo przyjąć nowe zastosowania, przy jednoczesnym poszanowaniu specyfiki urzędów i liturgii.

za: paris.catholique.fr

Reklama / Advertisement