REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Francja: Jeszcze w tym roku może zniknąć Front Narodowy

252

Marine Le Pen, wciąż liżąca rany po ubiegłorocznej porażce w wyborach na prezydenta Francji (w drugiej turze głosowania dostała 33,9%, przegrywając tym samym ze swoim konkurentem Emmanuelem Macronem), naciska na przemianowanie Frontu Narodowego i szukanie długotrwałych sojuszy, by ożywić jej partię i spowodować wzrost poparcia.

Reklama / Advertisement

– Jeśli dzisiaj zmieniamy Front Narodowy, musimy zmienić także nazwę – powiedziała Le Pen w niedzielę na konferencji prasowej w Alencon, w północno-zachodniej Francji, według informacji podanych przez Agence France-Presse. Ankieta wewnętrzna pokazuje, że większość członków partii opowiada się za zmianą nazwy. Według wszelkiego prawdopodobieństwa będą oni głosować na nową nazwę na kongresie 11 marca b.r., jak zapowiedziała liderka ugrupowania.

– Nie możemy myśleć w kategoriach nostalgii – powiedziała Le Pen. – Partia polityczna jest narzędziem, które musi służyć zdobywaniu władzy. Takie sukcesy mają partie prawicowe w Polsce, na Węgrzech i w Austrii.

W czerwcu partia zdobyła zaledwie 8 z 577 miejsc w Zgromadzeniu Narodowym. To jednak jest w dużej mierze powodem specyficznej ordynacji, powstałej zresztą w latach 80-tych właśnie by zablokować coraz bardziej popularny FN, prowadzony przez ojca obecnej przewodniczacej – Jean-Marie Le Pen’a. Bez zblokowania się z innymi graczami na scenie politycznej ciężko będzie zaistnieć w parlamencie.

Dziennik Narodowy poleca