Franciszek nie tylko przeciw karze śmierci, ale i dożywociu: „Zmniejsza ich prawo do posiadania nadziei”

Na sobotniej audiencji z personelem penitencjarnym i kapelanami więziennymi papież Franciszek powiedział, że skazywanie więźniów na dożywotnie pozbawienie wolności „zmniejsza ich prawo do posiadania nadziei”.

– Do każdego społeczeństwa należy… dopilnowanie, aby kara nie zagrażała prawu do nadziei i zagwarantowanie perspektyw pojednania i reintegracji – powiedział biskup Rzymu na Placu Świętego Piotra. – Uwięzienie dożywotnie nie jest rozwiązaniem problemów – powtarzam: dożywocie nie jest rozwiązaniem problemów, ale problemem do rozwiązania.

REKLAMA/Advertisement

Papież Franciszek wyjaśnił, że wierzy, że podczas penitencjarnego procesu naprawiania błędów nie należy eliminować nadziei na przyszłość.

– Ponieważ jeśli nadzieja jest zamknięta w celi, społeczeństwo nie ma przyszłości – orzekł. – Nigdy nie pozbawiajcie jednego z praw, aby móc zacząć od nowa.

REKLAMA/Advertisement

Kierując swoje przesłanie do wszystkich więźniów, papież Franciszek powiedział:

– Nigdy nie dajcie się uwięzić w ciemnej celi beznadziejnego serca; nie poddawajcie się rezygnacji. Bóg jest większy niż jakikolwiek problem i czeka, aż go pokochasz. Stańcie przed krucyfiksem z prostotą i szczerością. Wy, którzy jesteście przetrzymywani, jesteście ważni dla Boga, który chce dokonywać w was cudów. Miejcie odwagę, bo jesteście w sercu Boga; jesteście cenni w jego oczach i nawet jeśli czujecie się zagubieni i niegodni, nie traćcie ducha.

Franciszek już wcześniej wypowiadał się przeciw dożywociu. 23 października 2014 r. do delegacji Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawa Karnego, którą przyjął na audiencji, oświadczył że “dożywocie to ukryta kara śmierci”.

Może doczekamy się, że Bergoglio wypowie się w ogóle przeciw karaniu przestępców?

za: catholicnewsagency.com
opoka.org.pl

REKLAMA/Advertisement