REKLAMA

REKLAMA

Co dalej z Fort Trump? Decyzje mogą zostać ogłoszone we wrześniu.

299

– Zaproszenie dla prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa na 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej 1 września jest aktualne, a prezydent skłania się ku tej wizycie – czytamy w dzisiejszej “Rzeczpospolitej”.

Zdaniem gazety, decyzja ma zależeć od m. in. przyspieszenia działań i negocjacji dotyczących tzw. Fort Trump – obecności amerykańskich wojsk w Polsce. Trump mógłby ogłosić to 1 września w czasie wizyty w naszym kraju. Medium twierdzi, że miałoby to miejsce w południe, na placu Piłsudskiego w Warszawie. “Rz” pisze, że negocjacje przyspieszają.

– Amerykanie zasygnalizowali polskim partnerom, że Trump zastanawia się nad zaproszeniem Andrzeja Dudy do Białego Domu już w połowie czerwca, aby rozstrzygnąć ostatnie spory w sprawie rozbudowy amerykańskich baz w Polsce – pisze gazeta.

REKLAMA

Zdaniem trzech niezależnych źródeł, prezydent Andrzej Duda ma w czerwcu udać się do Stanów Zjednoczonych, a gdy osiągnięte zostanie wstępne porozumienie, to mają zniknąć przeszkody i potem Trump mógłby ogłosić decyzje nt. stacjonowania US Army w Polsce. Zaproszenie na 1 września dla prezydenta USA potwierdził Krzysztof Szczerski – szef gabinetu Andrzeja Dudy.

– Prezydent Duda poleci w czerwcu do USA. Jednak to Biały Dom ogłasza kalendarz zajęć Donalda Trumpa i robi to z niewielkim wyprzedzeniem – mówi Szczerski. Gazeta dodaje, że jest mowa o amerykańskiej dywizji,  “jednak Biały Dom już od pewnego czasu mobilizuje Pentagon do intensyfikacji rozmów”.

REKLAMA

“Rzeczpospolita” przypomina, że za wizytą Trumpa we wrześniu przemawiają wybory parlamentarne w Polsce oraz chęć ponownego zdobycia głosów Polonii w wyborach w 2020 roku. Prezydent Stanów Zjednoczonych miałby też ogłosić zniesienie wiz dla Polaków.

– Z naszych informacji wynika, że w Warszawie Trump mógłby także złożyć deklarację w sprawie zniesienia wiz dla Polaków. I to mimo że rok rozliczeniowy w USA kończy się dopiero 30 września – wtedy będzie wiadomo, ilu naszym rodakom odmówiono wiz (odsetek ten musi spaść poniżej 3 proc.) – pisze gazeta.

za: onet.pl

REKLAMA