REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

W Finlandii powstała nowa partia narodowa – Po Pierwsze Finowie

137

Finlandia charakteryzuje się w miarę stabilną sceną polityczną i niewielką liczbą ugrupowań. Zarejestrowana w tym tygodniu Suomen Kansa Ensin (SKE, Po Pierwsze Finowie) jest osiemnasta w sądowym rejestrze partii.

Suomen Kansa Ensin wywodzi się z antyunijnego ruchu Suomi Ensin (Po pierwsze Finlandia), który zorganizował obóz protestacyjny w centrum Helsinek wiosną 2017 r., nazywany niekiedy na wyrost “fińskim Majdanem”. Jego głównym celem było przywrócenie suwerenności Finlandii, pozbycie się euro i przywrócenie fińskiej marki jako waluty narodowej oraz wystąpienie z strefy Schengen. Ruch prowadził Marco de Wit z Tampere ale podzielił się on na liczne konkurencyjne frakcje, z których jedna przekształciła się w Suomen Kansa Ensin. Został zarejestrowany jako stowarzyszenie w listopadzie 2017 r. Stowarzyszenie zgromadziło wymagane 5 tys. wspierających podpisów do października 2018 r. i zostało dopuszczone do rejestru partii przed kilkoma dniami. Partia planuje wziąć udział w wyborach parlamentarnych w 2019 r. .

SKE określa się jako ugrupowanie narodowo-konserwatywne oraz antyimigracyjne. Sprzeciwia się członkostwu Finlandii w Unii Europejskiej i strefie euro. Partia jest też przeciw udziałowi w NATO. Przewodniczącym partii jest Marco de Wit.

Reklama / Advertisement

O głosy elektoratu narodowego będzie walczyć z dwoma innymi partiami: kierowanymi przez Jussi Halla-aho opozycyjnymi Prawdziwymi Finami (ostatnio używa się też nazwy Finowie, Perussuomalaiset) posiadającymi 17 miejsc w parlamencie oraz współtworzącym koalicję rządową i powstałą w wyniku secesji z Perussuomalaiset – Błękitną Przyszłością (Sininen tulevaisuus), która ma 18 posłów a na czele jej stoi Sampo Terho. Sondaże dają tej pierwszej partii poparcie na poziomie 8-10 %, a drugiej 1-3 %.

 

ABW i policja zatrzymały w Warszawie bojownika Państwa Islamskiego. Organizował również przerzut do Polski imigrantów.

Reklama / Advertisement