REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Film o “strachu przed obcym” w Polsce nominowany do nagrody Parlamentu Europejskiego [WIDEO]

367

Nagroda Lux Parlamentu Europejskiego to nagroda filmowa ustanowiona w 2007 roku. Ma na celu “wyróżnienie filmów, które promują kultury europejskie, ukazują ich inność, przy jednoczesnym ukazaniu uniwersalizmu pewnych wartości ważnych dla wszystkich Europejczyków. Filmy wybrane do konkursu LUX wybierane są przez pryzmat spraw, które dotyczą Europejczyków – ich życia, postaw, przekonań i dążeń oraz poszukiwań własnej tożsamości” (cyt. za Wikipedią”).

Tylko posłowie Parlamentu Europejskiego mogą głosować. Mogą oni oglądać filmy podczas emisji w Parlamencie. Głosowanie odbywa się przez Internet. Jak dodaje oficjalna strona PE, “Nagroda LUX ma dwa główne cele: wspieranie publicznej debaty na temat Europy oraz obiegu europejskich produkcji filmowych na terenie Unii Europejskiej. Dystrybucja, ograniczona przez bariery językowe, jest “piętą achillesową” kina europejskiego. Celem Nagrody LUX jest przezwyciężanie tych barier. Nagroda LUX pomaga filmom europejskim trafić do szerszego grona widzów, wspierając proces tworzenia napisów oraz dystrybucji. Przez Nagrodę LUX, Parlament Europejski wspiera różnorodność kulturową, jednocześnie budując porozumienie między mieszkańcami Europy.”

W tym roku nominację do nagrody otrzymał film “Twarz” Małgorzaty Szumowskiej, uhonorowany Srebrnym Niedzwiedziem – Nagrodą Grand Prix Jury przyznawaną corocznie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Bohater filmu – Jacek w wyniku wypadku traci twarz. Po przeszczepie, z nową twarzą, wraca do domu, ale już jako ktoś inny.

Reklama / Advertisement

– Twarz jest metaforą tego, co dzieje się obecnie w Polsce: strachu przed obcym – ogłosiła reżyserka.

za: luxprize.eu

Reklama / Advertisement