Fala przemocy wobec kobiet w Niemczech. Statystyki idą w setki tysięcy …

Jak pisze Deutsche Welle “Międzynarodowy Dzień Walki z Przemocą wobec Kobiet to okazja, by rzucić światło na ten przykry temat”. Niemieckie medium przytacza zawstydzające dla tego, mieniącego się liderem Unii Europejskiej statystyki, z których wynika, że za Odrą dochodzi do nadzwyczaj licznych aktów przemocy wobec kobiet.

Ze statystyk Federalnego Urzędu Kryminalnego wynika, że codziennie dochodzi do usiłowania zabójstwa swojej obecnej lub byłej partnerki. W ubiegłym roku z tego powodu śmierć poniosło 147 kobiet. Ponadto, powszechne są również tysiące gwałtów, pobicia, stalking czy zmuszanie do seksu. W 2017 roku, niemieckie kobiety zgłosiły policji 140 tys. przypadków przemocy w związku, a można snuć przypuszczenia, że jest więcej przypadków, które nie wyszły nigdy na światło dzienne.

REKLAMA/Advertisement

– To, że mniej więcej w każdy poniedziałek, czwartek i niedzielę jakiś mężczyzna zabija swoją partnerkę jest właściwie niewyobrażalne w nowoczesnym kraju, jakim są Niemcy – stwierdziła w wywiadzie dla tygodnika “Der Spiegel” Franziska Giffey, minister rodziny z SPD. Właśnie z tego powodu rząd w Berlinie chce zwiększyć pomoc dla kobiet i zorganizować więcej schronisk.

W Niemczech w 350 “domach kobiet” oraz 600 poradniach pomoc dotarła do 30 tysięcy kobiet. W przyszłym roku ma wejść w życie program walki z przemocą, który ma być wsparty przez władze federalne i samorządowe. W pierwszym roku jego funkcjonowania przeznaczone ma na ten cel zostać 6 milionów euro, a w kolejnym roku już 35 milionów euro.

REKLAMA/Advertisement

za: dw.com.pl