“Fakt” o tym, czego Ukrainki boją się w Polsce. Artykuł ilustrowany zdjęciem kobiety, która straciła rękę (w wypadku, nie wskutek napadu)

– Ukraińcy często byli przedstawiani przez niektóre media jako szczególnie okrutny i wrogo nastawiony do Polaków naród. Do odczłowieczenia naszych sąsiadów przyczynił się także przesycony okrucieństwem i przemocą film Wojciecha Smarzowskiego „Wołyń”, który cieszył się niebywałą popularnością – czytamy w “Fakcie”, którego redaktor powołuje się na raport socjologa dr Marka Troszyńskiego, kierownika Obserwatorium Cywilizacji Cyfrowej w Collegium Civitas.

Jego zainteresowania naukowe dotyczą także zagadnień tzw. mowy nienawiści wobec mniejszości w Polsce. Socjolog zasiadał w Radzie Konsultacyjnej przy Radzie ds. Przeciwdziałaniu Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i związanej z nimi Nietolerancji.

REKLAMA/Advertisement

Artykuł “Faktu” przytacza również wypowiedzi paru kobiet.

– Kiedyś stosunek Polaków do nas był o wiele lepszy. Kiedy mówiłeś, że jesteś z Ukrainy, to się uśmiechali, mówili: bracia Ukraińcy. Byłam w szoku, że są dla mnie aż tak mili! Teraz jest inaczej i to się cały czas pogarsza. Wiem, że chodzi o politykę – mówi jedna z nich.

REKLAMA/Advertisement

Artykuł ilustrowany jest oczywiście zdjęciami. Pod tytułem “‘Nie chcę dostać za to w twarz’. Ukrainki mówią o tym, czego się boją w Polsce” widnieje sugerujące kalectwo spowodowane agresją ze strony Polaków zdjęcie ukraińskiej imigrantki, która straciła rękę … w wypadku. Alonie Romanenko maszyna zmiażdżyła rękę podczas pracy w pralni w Luboniu w Wielkopolsce. Sprawę wypadku objęła nadzorem Prokuratura Krajowa na polecenie ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.

za: fakt.pl

REKLAMA/Advertisement