Europosłanka Partii Finów: “Nieuniknione jest, że Unia Europejska się zawali, ale prawdopodobnie nie teraz”

Unia Europejska znajduje się na kursie prowadzącym do tego, by “nieuchronnie” upaść ze względu na rosnące obawy dotyczące planu dalszej centralizacji władzy w Brukseli, powiedział  brytyjskiemu dziennikowi “Daily Express” Laura Huhtasaari, eurodeputowana z narodowej i eurosceptycznej Partii Finów (Perussuomalaiset, PS).

Huhtasaari w wyborach w 2015 r. uzyskała natomiast mandat posłanki do parlamentu – Eduskunty. W sierpniu 2017 r. została ogłoszona kandydatką swojej partii w wyborach prezydenckich w 2018 r. Uzyskała w nich poparcie 6,9% głosujących, zajmując 3. miejsce wśród 8 kandydatów. W 2019 r. z powodzeniem ubiegała się o poselską reelekcję. W tym samym roku została też wybrana na eurodeputowaną IX kadencji. Wg ostatnich sondaży Perussuomalaiset jest drugą siłą polityczną kraju z poparciem na poziomie 17-19 %. W 200-osobowej Eduskuncie zajmuje 38 miejsc.

Odnosząc się do tego, co według niej jest nieuniknionym końcem UE, fińska europosłanka powiedziała: “Myślę, że nieuniknione jest, że się zawali, ale prawdopodobnie nie teraz”.

– Chcę odzyskać mój kraj, chcę wydostać się z UE. Nie chcę być częścią tego nowego związku podobnego do Związku Sowieckiego. Zdecydowanie chcę być niezależnym państwem, zawierającym umowy o wolnym handlu i inne luźne operacje – dodała Huhtasaari.

REKLAMA/Advertisement