REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Europarlamentarna grupa im. Altiero Spinellego. Mamy pełną listę członków – sympatyków marksisty kulturowego

1119

Jak informuje dostępne na stronie Senatu RP pismo, datowane jeszcze na 2010 r., “grupa refleksyjna im. Altiero Spinellego została utworzona z inicjatywy belgijskofrancuskiej – byłego premiera Belgii Guy Verhofstadta, (obecnie szefa liberałów w Parlamencie Europejskim – PE), lidera Zielonych w PE, legendarnego przywódcy ruchu studenckiego we Francji z 1968 roku Daniela Cohn-Bendita i eurodeputowanych Isabelle Durant (Belgia) oraz Sylvie Goulard (Francja).

Zadaniem utworzonej przez nich Grupy Spinellego jest m.in. „dyskusja nad obecnymi i przyszłymi wyzwaniami stojącymi przed Unią Europejską oraz proponowanie rozwiązań służących dalszej integracji krajów Unii”. Brukselska grupa refleksyjna ma podejmować działania na rzecz Europy federalnej i postnarodowej.

Założyciele Grupy napisali w manifeście, że jest ona odpowiedzią na rosnące w UE tendencje rozluźniania integracji europejskiej: „Dzisiaj sprawy idą w kierunku rozluźnienia, a nie zacieśniania, w kierunku Europy narodowej, zamiast Europy postnarodowej. Zapominając o duchu wspólnotowym, państwa członkowskie martwią się o krótkoterminowe interesy, przedkładają międzyrządowe rozwiązania ponad rozwiązania europejskie. To prawie doprowadziło do załamania euro, najbardziej konkretnego symbolu integracji europejskiej”.

Reklama / Advertisement

„Sprzeciwiamy się temu. (…) To nie jest moment dla Europy, aby spowolnić integrację, ale przeciwnie – aby ją przyspieszyć. Historia Unii Europejskiej udowodniła, że to ‘więcej Europy’, nie mniej, jest odpowiedzią na problemy, przed którymi stoimy.(…) Nacjonalizm jest ideologią przeszłości. Naszym celem jest federalna i postnarodowa Europa, Europa obywateli” – głosi manifest.

Wśród 33 członków-założycieli Grupy znalazły się tak znane osoby, jak były minister spraw zagranicznych Niemiec Joschka Fischer, były wieloletni przewodniczący Komisji Europejskiej Jacques Delors, czy były szef Parlamentu Europejskiego Pat Cox. Z Polski w skład Grupy weszły aż trzy osoby: Danuta Hübner i Róża Gräfin von Thun und Hohenstein (deputowane do Parlamentu Europejskiego z listy PO) oraz były dyplomata, politolog i ekspert ds. UE Paweł Świeboda.

– “To dowodzi, że my Polacy odgrywamy coraz ważniejszą rolę w UE, im potrzeba naszego głosu w każdej dyskusji” – powiedziała Róża Thun, którą do grupy zaprosili ludzie z otoczenia Verhofstadta. Dodała, że dziś należy myśleć o całej Europie, a nie tylko „w kategoriach egoizmu narodowego”.

Reklama / Advertisement

Patron grupy – Altiero Spinelli (1907 – 1986) był włoskim komunistą. W 1941 r. przyczynił się do powstania tekstu zwanego Manifestem z Ventotene, w którym przedstawił swoją wizję zjednoczonej Europy. Manifest z Ventotene (Manifesto per un’Europa libera e unita) – trzyrozdziałowy dokument, stworzony przez trzech włoskich socjalistycznych i komunistycznych intelektualistów: Altiera Spinellego, Ernesta Rossiego i Eugenia Colorniego. Postuluje on utworzenie unii państw europejskich, wyznaczając zasadnicze linie jej funkcjonowania.

Podstawa manifestu to krytyka państwa narodowego – autorzy stwierdzają, że to właśnie państwo narodowe stanowi największe zagrożenie dla pokoju na świecie:

– Ideologia niepodległości narodowej jest potężnym instrumentem postępu […] Ale nosi ona również zalążek nacjonalizmu imperialnego, który na oczach naszej generacji urósł do rozmiarów gigantycznych, doprowadzając do […] wybuchu dwóch wojen światowych. Naród nie jest już postrzegany jako wytwór historyczny będący rezultatem współżycia między ludźmi […] stał się natomiast bytem boskim, organizmem, który myśli jedynie o własnym istnieniu, nie troszcząc się o to, czy inni na tym nie ucierpią. Absolutna suwerenność państw narodowych doprowadza do pragnienia dominowania nad innymi i domaga się coraz większej przestrzeni życiowej pozwalającej poruszać się swobodnie i zapewniającej środki do życia bez zależności od innych.

Pełna lista członków grupy TUTAJ.

Reklama / Advertisement