REKLAMA

Reklama

Europarlamentarna grupa im. Altiero Spinellego. Mamy pełną listę członków – sympatyków marksisty kulturowego

1857

Jak informuje dostępne na stronie Senatu RP pismo, datowane jeszcze na 2010 r., “grupa refleksyjna im. Altiero Spinellego została utworzona z inicjatywy belgijskofrancuskiej – byłego premiera Belgii Guy Verhofstadta, (obecnie szefa liberałów w Parlamencie Europejskim – PE), lidera Zielonych w PE, legendarnego przywódcy ruchu studenckiego we Francji z 1968 roku Daniela Cohn-Bendita i eurodeputowanych Isabelle Durant (Belgia) oraz Sylvie Goulard (Francja).

Zadaniem utworzonej przez nich Grupy Spinellego jest m.in. „dyskusja nad obecnymi i przyszłymi wyzwaniami stojącymi przed Unią Europejską oraz proponowanie rozwiązań służących dalszej integracji krajów Unii”. Brukselska grupa refleksyjna ma podejmować działania na rzecz Europy federalnej i postnarodowej.

REKLAMA

Założyciele Grupy napisali w manifeście, że jest ona odpowiedzią na rosnące w UE tendencje rozluźniania integracji europejskiej: „Dzisiaj sprawy idą w kierunku rozluźnienia, a nie zacieśniania, w kierunku Europy narodowej, zamiast Europy postnarodowej. Zapominając o duchu wspólnotowym, państwa członkowskie martwią się o krótkoterminowe interesy, przedkładają międzyrządowe rozwiązania ponad rozwiązania europejskie. To prawie doprowadziło do załamania euro, najbardziej konkretnego symbolu integracji europejskiej”.

„Sprzeciwiamy się temu. (…) To nie jest moment dla Europy, aby spowolnić integrację, ale przeciwnie – aby ją przyspieszyć. Historia Unii Europejskiej udowodniła, że to ‘więcej Europy’, nie mniej, jest odpowiedzią na problemy, przed którymi stoimy.(…) Nacjonalizm jest ideologią przeszłości. Naszym celem jest federalna i postnarodowa Europa, Europa obywateli” – głosi manifest.

Reklama

Wśród 33 członków-założycieli Grupy znalazły się tak znane osoby, jak były minister spraw zagranicznych Niemiec Joschka Fischer, były wieloletni przewodniczący Komisji Europejskiej Jacques Delors, czy były szef Parlamentu Europejskiego Pat Cox. Z Polski w skład Grupy weszły aż trzy osoby: Danuta Hübner i Róża Gräfin von Thun und Hohenstein (deputowane do Parlamentu Europejskiego z listy PO) oraz były dyplomata, politolog i ekspert ds. UE Paweł Świeboda.

– “To dowodzi, że my Polacy odgrywamy coraz ważniejszą rolę w UE, im potrzeba naszego głosu w każdej dyskusji” – powiedziała Róża Thun, którą do grupy zaprosili ludzie z otoczenia Verhofstadta. Dodała, że dziś należy myśleć o całej Europie, a nie tylko „w kategoriach egoizmu narodowego”.

Patron grupy – Altiero Spinelli (1907 – 1986) był włoskim komunistą. W 1941 r. przyczynił się do powstania tekstu zwanego Manifestem z Ventotene, w którym przedstawił swoją wizję zjednoczonej Europy. Manifest z Ventotene (Manifesto per un’Europa libera e unita) – trzyrozdziałowy dokument, stworzony przez trzech włoskich socjalistycznych i komunistycznych intelektualistów: Altiera Spinellego, Ernesta Rossiego i Eugenia Colorniego. Postuluje on utworzenie unii państw europejskich, wyznaczając zasadnicze linie jej funkcjonowania.

Podstawa manifestu to krytyka państwa narodowego – autorzy stwierdzają, że to właśnie państwo narodowe stanowi największe zagrożenie dla pokoju na świecie:

– Ideologia niepodległości narodowej jest potężnym instrumentem postępu […] Ale nosi ona również zalążek nacjonalizmu imperialnego, który na oczach naszej generacji urósł do rozmiarów gigantycznych, doprowadzając do […] wybuchu dwóch wojen światowych. Naród nie jest już postrzegany jako wytwór historyczny będący rezultatem współżycia między ludźmi […] stał się natomiast bytem boskim, organizmem, który myśli jedynie o własnym istnieniu, nie troszcząc się o to, czy inni na tym nie ucierpią. Absolutna suwerenność państw narodowych doprowadza do pragnienia dominowania nad innymi i domaga się coraz większej przestrzeni życiowej pozwalającej poruszać się swobodnie i zapewniającej środki do życia bez zależności od innych.

Pełna lista członków grupy TUTAJ.

Reklama

REKLAMA