Etna ciągle groźna. Odnotowano kolejny wstrząs; 4 osoby zostały lekko ranne.

– Wstrząs o magnitudzie 4,8 zanotowano w środę rano w pobliżu aktywnego od dwóch dni wulkanu Etna na Sycylii – podają włoskie media. W wyniku zdarzenia co najmniej cztery osoby odniosły lekkie obrażenia, a uszkodzeniu uległy też niektóre budynki.

– Do wstrząsu doszło o godz. 3.19 nad ranem w środę, w pobliżu znajdującej się na północ od Katanii gminy Viagrande – podał Narodowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii. Zdaniem mediów we Włoszech mieszkańcy w panice wybiegli na ulice, a potem wielu z nich umieściło zdjęcia uszkodzonych budynków w mediach społecznościowych.

REKLAMA/Advertisement

Wstrząs ten był najsilniejszym od przebudzenia się Etny w poniedziałek. Odczuwano go również w pobliskiej Katanii – mieście zamieszkałym przez 300 tysięcy ludzi. W czasie pierwszych 24 godzin po przebudzeniu się wulkanu zostało odnotowanych ponad 130 wstrząsów. Z powodu chmur dymu i popiołu zamknięto w poniedziałek miejscowe lotnisko, a we wtorek zostało znów otwarte.

Etna, która liczy 3326 metrów n.p.m. to najbardziej aktywny wulkan w Europie. Poprzednio chmury dymu i popiołu wydobywały się z niej na wiosnę 2017 roku, a silniejsze erupcje miały miejsce na przełomie lat 2007 i 2008.

za: polsatnews.pl