Erdogan w Moskwie przystał na zawieszenie broni w Syrii. Nie zorientował się, że został upokorzony przez Putina

Jak wiemy już z doniesień agencyjnych, wczoraj wieczorem po sześciu godzinach rozmów prezydenci Rosji i Turcji oraz ich ministrowie spraw zagranicznych zawarli porozumienie, na mocy którego od północy obowiązuje zawieszenie ognia na całej linii frontu w syryjskiej prowincji Idlib.

Rozmowy prowadzono w Moskwie. Warto zwrócić uwagę na nieprzypadkowy zapewne szczegół. Władimir Putin upokorzył Recepa Erdogana, przyjmując tureckiego lidera i jego urzędników w sali, w której znajduje się popiersie Katarzyny Wielkiej. 

REKLAMA/Advertisement

Znamy carycę dobrze z uczestnictwa w rozbiorach Polski. Ale Katarzyna zawzięcie wojowała też z osmańską Turcją, do której to tradycji chętnie Erdogan nawiązuje. Dyplomacja rosyjska nieustannie koncentrowała się na regionie Morza Czarnego. W 1783 r. zmuszono chana krymskiego do abdykacji i natychmiast wojska rosyjskie zajęły Półwysep Krymski i wszystkie pozostałe tereny Chanatu Krymskiego. W 1774 podpisano Traktat w Küczük Kajnardży. Od razu rozpoczęto też wielką, planową kolonizację nowych terenów, przesiedlając dziesiątki tysięcy chłopów, głównie z Powołża, oraz zakładając szereg nowych miast i portów, jak Symferopol, Sewastopol, Chersoń, Odessa i inne. W 1786 r. cesarzowa Katarzyna II Wielka przeprowadziła demonstrację siły wobec Turcji, spotykając się na anektowanym Krymie z cesarzem Józefem. Turcja potraktowała to wydarzenie jako jawne złamanie warunków traktatu w Küczük Kajnardży i przy poparciu dyplomacji Francji i Wielkiej Brytanii w sierpniu 1787 r. wypowiedziała wojnę Rosji. Po 5 latach Osmanowie musieli zaakceptować utratę Krymu i dodatkowo Mołdawii.

A to nie wszystko….

REKLAMA/Advertisement

Czytaj również: To nie koniec propagandowej wojny rosyjsko-tureckiej! Rossija24 liczy, jak długo Putin kazał czekać Erdoganowi [WIDEO]