Erdogan w Budapeszcie znów grozi wypuszczeniem uchodźców. Orban: “Węgry są strategicznym partnerem Turcji ws. bezpieczeństwa i migracji”

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podczas dzisiejszej wizyty w Budapeszcie powtórzył swoją groźbę „otwarcia bram” milionom uchodźców pragnących uciec do Europy, o ile nie zostanie udzielone jego krajowi większe wsparcie międzynarodowego. Na mocy zawartego w 2016 r. porozumienia Unia Europejska przekazała od tego czasu Turcji 6,7 mld dolarów w zamian za zatrzymanie napływu imigrantów.

Erdogan wezwał kraje UE do zapewnienia większego wsparcia finansowego jego planowi stworzenia „bezpiecznej strefy”.

REKLAMA/Advertisement

– Bez względu na to, czy pojawi się wsparcie, będziemy nadal gościć naszych gości, ale tylko do pewnego stopnia – powiedział Erdogan na konferencji prasowej, stojąc obok Orbana. – Jeśli zobaczymy, że to nie działa, to tak jak powiedziałem wcześniej, nie pozostanie nam nic innego, jak tylko otworzyć bramy. Jeśli otworzymy bramy, jest oczywiste, dokąd oni pójdą.

Węgierski premier zapowiedział, że Węgry są gotowe pomóc Turcji stworzyć „bezpieczną strefę”.

REKLAMA/Advertisement

– Bez Turcji nie można powstrzymać migracji skierowanej do Europy. W konsekwencji Węgry są strategicznym partnerem Turcji w kwestiach bezpieczeństwa i migracji – powiedział. – Musimy zrobić wszystko, aby uniknąć mas migrantów przybywających na południową granicę Węgier i do tego potrzebujemy pomocy Turcji.

Wizyta Erdogana nastąpiła zaledwie tydzień po tym, jak Orban gościł prezydenta Rosji Władimira Putina. Przemawiając wraz z rosyjskim prezydentem Orban bronił swojej polityki zagranicznej „otwarcia wschodniego”, mówiąc, że Węgry znajdują się w „trójkącie Berlin-Moskwa-Stambuł”.

REKLAMA/Advertisement

Węgierski lider wielokrotnie bronił Ankary. Węgry opóźniły uchwałę UE potępiającą działania Turcji w Syrii w ostatnich tygodniach, a Orban przekonywał, że ofensywa leżała w „interesie narodowym Węgier”, ponieważ pomogłaby powstrzymać uchodźców przybywających do UE. Na spotkaniu w Kazachstanie w zeszłym miesiącu Erdogan osobiście podziękował Orbanowi za jego „wsparcie” dla syryjskiej operacji Ankary. Orban był również jednym z niewielu europejskich przywódców, którzy brali udział w ceremonii inauguracyjnej Erdogana w lipcu 2018 r.

Dzisiaj szef rządu węgierskiego zapowiedział również, że Węgry będą mogły uzyskać gaz ziemny z gazociągu TurkStream – który dostarczy rosyjski gaz do Turcji przez Morze Czarne – do końca 2021 r. Ponadto Budapeszt planuje także zakup tureckich pojazdów pancernych dla swojej armii.

za: afp.com