Erdogan o wydobyciu surowców: Nigdy nie ugniemy się przed bandytyzmem na naszym szelfie kontynentalnym

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział wczoraj, że Ankara nie ma zamiaru się wycofywać pod groźbą sankcji w sporze dotyczącym eksploatacji surowców z dna Morza Śródziemnego. Konflikt toczony jest z Grecją.

– Nigdy nie ugniemy się przed bandytyzmem na naszym szelfie kontynentalnym. Nie cofniemy się przed językiem sankcji i gróźb – mówił Erdogan.

– Ministrowie spraw zagranicznych krajów UE na piątkowej wideokonferencji określili działania Turcji w regionie jako niebezpieczne – podała agencja Reutera.

Konflikt między Turcją a Grecją wzrósł po wysłaniu tureckiego statku Oruc Reis z eskortą okrętów wojennych. Statek badawczy ma prowadzić prace dot. złóż surowców na dnie Morza Śródziemnego w terenie, który roszczą sobie także Ateny.

– Eksploatacja podmorskich złóż oraz wyznaczenie granic morskich i określenie wyłącznych stref ekonomicznych jest przedmiotem sporu między Turcją, Grecją, Cyprem i Egiptem – czytamy na Onecie.

– Ankara zarzuca Atenom, że usiłują pozbawić ją zysków z eksploatacji podmorskich złóż naftowych i gazowych na Morzu Egejskim i Morzu Śródziemnym, gdzie – zdaniem Turcji – granice morskie nie powinny uwzględniać greckich wysp, a jedynie stały ląd – podaje portal.

REKLAMA/Advertisement