Erdogan do NATO: “Utopimy” tworzoną przez USA ” terrorystyczną armię” w Syrii

– Ankara oczekuje, że NATO podejmie oficjalne stanowisko w sprawie utworzenia “armii terrorystycznej” wzdłuż tureckiej granicy w Syrii – powiedział prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan.

W niedzielę koalicja pod dowództwem USA ogłosiła, że ??pomoże stworzyć nowe siły bezpieczeństwa granicznego do walki z terrorystami w Syrii. Jednostka, stacjonująca wzdłuż syryjskiej granicy z Irakiem i Turcją, a także wzdłuż doliny rzeki Eufrat, ma się składać z maksymalnie 30 tys. osób. Syryjscy weterani tzw. sił demokratycznych (SDF) będą stanowić połowę jednostki, podczas gdy druga połowa prawdopodobnie przypadnie Kurdom z YPG, którą Ankara uważa za organizację terrorystyczną i rozszerzenie Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

Erdogan przysięga, że ??”utopi” Syryjskie Siły Graniczne wspierane przez USA, zanim jednostka się narodzi,

– Chciałbym wezwać NATO do określenia swojego stanowiska – powiedział dzisiaj Erdogan w tureckim parlamencie. – Musicie podjąć działania przeciwko tym, którzy zagrażają bezpieczeństwu granic waszych sojuszników.

Generał Hulusi Akar, który jest w belgijskiej stolicy by spotkać się z liderami NATO, wcześniej powiedział że Ankara nie pozwoli YPG na otrzymanie wsparcia od innych członków organizacji.

za: yenisafak.com

REKLAMA/Advertisement