Erdogan zagroził Amerykanom uznaniem zabijania Indian za ludobójstwo

Turcja może zamknąć bazę lotniczą Incirlik, w której znajdują się głowice nuklearne USA, w odpowiedzi na groźby wprowadzenie przez Amerykanów sankcji wobec zakupu rosyjskich rakiet oraz rezolucję Senatu USA, która uznała masowe zabójstwa Ormian sto lat temu za ludobójstwo, powiedział w niedzielę prezydent Tayyip Erdogan.

REKLAMA/Advertisement

– W razie potrzeby możemy zamknąć Incirlik i Kürecik – zagroził Erdogan w prorządowym kanale telewizyjnym A Haber.

Dwie bazy znajdują się na południowo-zachodnim wybrzeżu Turcji, w pobliżu granicy z Syrią. Baza lotnicza Incirlik zlokalizowana jest w Incirlik, części miasta Adana w Turcji. W bazie znajdują się amerykańskie głowice jądrowe udostępnione w ramach natowskiego programu Nuclear Sharing. Kürecik to główna stacja radarowa NATO w mieście o tej samej nazwie w prowincji Malatya. Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych wykorzystywały bazę lotniczą w Incirlik do nalotów na stanowiska zajmowane przez Państwo Islamskie w Syrii. 

REKLAMA/Advertisement

W piątek Turcja wezwała ambasadora USA po tym, jak senat USA podążył za izbą niższą i zagłosował za uznaniem zabójstwa tysięcy Ormian w 1915 r. za ludobójstwo. Projekt musi jeszcze zostać podpisany przez prezydenta Donalda Trumpa.

Prezydent Turcji zagroził także, że uzna masowe zabójstwa rdzennych Amerykanów (Indian) w okresie tworzenia się Stanów Zjednoczonych.

REKLAMA/Advertisement

– Powinniśmy się sprzeciwić, odwzajemniając takie decyzje w parlamencie. I tak właśnie zrobimy. Czy możemy mówić o Ameryce bez wspominania o Indianach? – zapytał Erdogan we wspomnianym programie telewizyjnym.

https://www.voanews.com/europe/turkeys-erdogan-threatens-close-2-us-military-bases