REKLAMA

REKLAMA

Episkopat wyraził zgodę rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego rodziców św. Jana Pawła II

137

Episkopat wyraził zgodę (nihil obstat) na rozpoczęcie przez Archidiecezję Krakowską procesu beatyfikacyjnego rodziców św. Jana Pawła II – Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. Daje to możliwość zwrócenia się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o rozpoczęcie procesu na poziomie diecezjalnym – informuje portal Episkopatu.

Matka przyszłego papieża wywodziła się ze skromnej rodziny rzemieślniczej. Była piątym z trzynaściorga dzieci. Członkowie jej rodziny pochodzili z Białej, obecnie części Bielska-Białej, skąd przenieśli się do Krakowa. Jej siostrzeńcem był oficer Wojska Polskiego Aleksander Florkowski (żonaty z córką Franciszka Stoka). Emilia Kaczorowska ukończyła 8-letnią szkołę zakonną prowadzoną przez Siostry Miłości Bożej i była praktykującą katoliczką. Wyszła za mąż za Karola Wojtyłę.

Karol Wojtyła (senior) był podoficerem cesarskiej i królewskiej armii oraz kapitanem administracji Wojska Polskiego. W 1938 r., po śmierci żony i syna Edmunda, przeniósł się z Wadowic wraz z dorastającym synem Karolem do Krakowa, gdzie zmarł trzy lata później.

REKLAMA

za: episkopat.pl