Episkopat wyraził zgodę rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego rodziców św. Jana Pawła II

Episkopat wyraził zgodę (nihil obstat) na rozpoczęcie przez Archidiecezję Krakowską procesu beatyfikacyjnego rodziców św. Jana Pawła II – Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. Daje to możliwość zwrócenia się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o rozpoczęcie procesu na poziomie diecezjalnym – informuje portal Episkopatu.

Matka przyszłego papieża wywodziła się ze skromnej rodziny rzemieślniczej. Była piątym z trzynaściorga dzieci. Członkowie jej rodziny pochodzili z Białej, obecnie części Bielska-Białej, skąd przenieśli się do Krakowa. Jej siostrzeńcem był oficer Wojska Polskiego Aleksander Florkowski (żonaty z córką Franciszka Stoka). Emilia Kaczorowska ukończyła 8-letnią szkołę zakonną prowadzoną przez Siostry Miłości Bożej i była praktykującą katoliczką. Wyszła za mąż za Karola Wojtyłę.

REKLAMA/Advertisement

Karol Wojtyła (senior) był podoficerem cesarskiej i królewskiej armii oraz kapitanem administracji Wojska Polskiego. W 1938 r., po śmierci żony i syna Edmunda, przeniósł się z Wadowic wraz z dorastającym synem Karolem do Krakowa, gdzie zmarł trzy lata później.

za: episkopat.pl

REKLAMA/Advertisement