REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Elbląg: Obchody 76. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych

609

Narodowe Siły Zbrojne (NSZ) – konspiracyjna organizacja wojskowa obozu narodowego działająca podczas II wojny światowej i w okresie powojennym formalnie powstała 20 września 1942 r. Tego właśnie dnia pierwszy komendant główny NSZ, płk Ignacy Oziewicz wydał rozkaz nr 1/42, w którym zawiadamiał o objęciu swojej funkcji.

Jednakże proces formowania NSZ rozpoczął się już w lipcu 1942 r., gdy doszło do rozłamu w Narodowej Organizacji Wojskowej i Stronnictwie Narodowym na tle scalenia NOW z Armią Krajową. NSZ zostały utworzone w wyniku połączenia Organizacji Wojskowej Związek Jaszczurczy i części NOW, która nie podporządkowała się umowie scaleniowej z AK. Poza nimi NSZ współtworzyło szereg mniejszych organizacji podziemnych o narodowym obliczu ideowym jak np.: Narodowo-Ludowa Organizacja Wojskowa, Polski Obóz Narodowo-Syndykalistyczny, Zakon Odrodzenia Polski, Zbrojne Pogotowie Narodu i in.

„Narodowe Siły Zbrojne 1942–1947” Michała Gniadka-Zielińskiego

Reklama / Advertisement

Organizatorzy 76. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych pragną Państwa serdecznie zaprosić 22 września na godzinę 15, do Ratusza Staromiejskiego w Elblągu na obchody tego wspaniałego jubileuszu. Będą Państwo mogli m.in. obejrzeć film o Żołnierzach NSZ, pt. “Lawina” opowiadający o mordzie UB na żołnierzach NSZ z oddziału kpt. Henryka Flame “Bartka”.

Uczestnicy wysłuchają także wykładów Tomasza Greniucha oraz Tadeusza Płużańskiego, a także będą mogli wziąć udział w patriotycznym koncercie artysty Sovy.

ParkerShop.pl: Zestawy Parker Urban już od 199 zł

Dla przybyłych będzie także otwarte patriotyczne stoisko, gdzie będzie można nabyć gadżety, a także książki tematyczne.

Patronat honorowy nad obchodami objął Związek Żołnierzy NSZ, natomiast patronat medialny sprawuje m.in.
DziennikNarodowy.pl

Reklama / Advertisement