Ekshumacji w Jedwabnem nie będzie! Prokuratura Krajowa “nie widzi podstaw” …

– Nie będzie ponownej ekshumacji ofiar masowego zabójstwa Żydów w Jedwabnem. Prokuratura Krajowa nie widzi podstaw do wznowienia postępowania w tej sprawie – informuje dziennikarz radia RMF FM Tomasz Skory.

Przed kilkoma tygodniami prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek powiedział, że jego urząd jest gotowy do przeprowadzenia ekshumacji. Według Prokuratury Krajowej, obecnie brakuje podstaw do wznowienia tej procedury. Rzecznik prokuratury Ewa Bialik wciąż powołuje się na śledztwo umorzone w 2003 roku i przypomina, że nie znaleziono odpowiednich dowodów na udział w tej zbrodni osób, które nie zostały osądzone. Decyzja o umorzeniu była prawocomcna.

Przed wznowieniem postępowania ekshumacyjnego straszył członek kolegium IPN prof. Sławomir Cenckiewicz wieszcząc “katastrofę”. Zdaniem historyka, materiały z poprzedniego śledztwa nie zostały zweryfikowane. Zupełnie innego zdania jest choćby dr Ewa Kurek od lat zajmująca się stosunkami polsko-żydowskimi. Jej zdaniem, ekshumacja jest konieczna, aby zamknąć raz na zawsze tę sprawę, która jest wykorzystywana do szerzenia antypolonizmu ch0ćby przez Jana Tomasza Grossa.

Pierwsza ekshumacja, która odbyła się w 2001 roku nie została dokończona i zablokował ją ówczesny minister sprawiedliwości Lech Kaczyński po naciskach naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha, który twierdził jakoby godziła ona w tradycje religijne Żydów. Ten argument został jednak już dawno obalony choćby przez rzeczoną dr Ewę Kurek.

Według oficjalnych ustaleń IPN, 10 lipca 1941 roku w Jedwabnem grupa Polaków miała zamordować 340 żydowskich sąsiadów. Większość z nich miała spłonąć w stodole. Śledztwo ustaliło, że sprawcami tej zbrodni miało być co najmniej 40 Polaków, którzy inspirowani byli przez Niemców.

Sprawa ta jest kontestowana przez wielu naukowców, w tym dr Ewę Kurek. Również dziennikarz śledczy Wojciech Sumliński, który wraz byłym majorem ABW Tomaszem Budzyńskim i dr Kurek przygotowują książkę na ten temat, mówi wprost, że “była to zbrodnia niemiecka”.

REKLAMA/Advertisement

za: rmf24.pl