Premier wymijająco o możliwości ekshumacji w Jedwabnem: Ostateczne decyzje należą do prokuratorów

– Ostateczne decyzje należą do prokuratorów, ale będziemy też uwzględniali różnego rodzaju okoliczności w tej sprawie – powiedział wczoraj premier Mateusz Morawiecki, który był pytany o to, czy w Jedwabnem zostanie dokończona ekshumacja ofiar.

Przed kilkoma dniami prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek powiedział, że jego instytucja jest “gotowy przeprowadzić taką ekshumację”, ale podkreślił, że decyzja do niego nie należy. Premier Morawiecki pytany o tę sprawę wczoraj wieczorem w Polsat News stwierdził:

REKLAMA/Advertisement

– Zobaczymy jak ta sytuacja się rozwinie. Ostateczne decyzje są decyzjami i odpowiednich prokuratorów w tej sprawie, ale też oczywiście będziemy uwzględniali różnego rodzaju okoliczności w tej sprawie.

– Dla nas najważniejsze jest to, żeby prawda historyczna była uwypuklona, a prawda historyczna o losach Polaków w czasie II wojny światowej jest dla nas z jednej strony niezwykle smutna, ale też świadczy o tym jak wspaniałym, wielkim jesteśmy narodem i kto ponosi wyłączne winy za Holokaust, okupację, terror okupacyjny czasów II wojny światowej – dodał premier.

REKLAMA/Advertisement

Waszczykowski o ekshumacji w Jedwabnem: Polska miałaby kłopot, gdyby podjęła samodzielną decyzję.

REKLAMA/Advertisement

Ekshumację w Jedwabnem poparł również wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk, który kieruje Biurem Poszukiwań i Identyfikacji. On także podkreślił, że decyzję w tej sprawie władny jest podjąć Prokurator Generalny.

za: wPolityce.pl