REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

W egipskich więzieniach wykonano egzekucje przez powieszenie na 15 członkach ISIS

695
W czasie, gdy my świętowaliśmy Boże Narodzenie, w dwóch więzieniach na północy Egiptu powieszono 15 mężczyzn.

Zostali oni skazani za napaści dokonane w 2013 r. na egipskie wojsko na Półwyspie Synaj, co doprowadziło do śmierci żołnierzy i zniszczenia pojazdów. Islamiści przeprowadzili swoje operacje w ramach egipskiego oddziału Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIL, znany również jako ISIS).

Rebelia islamska na Synaju rozpoczęła się w 2011 r. po obaleniu egipskiego prezydenta Hosniego Mubaraka wskutek rewolucji. Za rebelią stoją tysiące bojowników, głównie miejscowych Beduinów i islamskie ugrupowanie Ansar asz-Szari’a. Potem znaczenie zyskało tezz ISIS. Nowa fala radykalizmu islamskiego wiązała się z przyjęciem 18 stycznia 2014 nowej konstytucji, która była bardziej liberalna niż ustawa zasadnicza z 2012 r.. Konstytucja styczniowa nie zawierała nawiązań do prawa koranicznego, co otwarcie krytykowali islamiści. Pod koniec stycznia 2014 r. powołano kolejne islamistyczne ugrupowanie – Adżnad al-Misr (“Wojownicy Egiptu”)[

Reklama / Advertisement

Niedawny atak na meczet w Synaju Północnym zabił ponad 300 osób i był powszechnie przypisywany ISIS, chociaż grupa nie wzięła na siebie odpowiedzialności. Prezydent Egiptu, Abdel Fattah el-Sisi, nakazał siłom bezpieczeństwa stłumić rebelię “brutalną siłą”.

W 2014 r. w Egipcie wykonano wyroki śmierci na 14 ludziach. W następnym roku stracono 22 osoby. Co najmniej 44 osoby zostały stracone w 2016 r.

za: aljazeera.com

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement