REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Efekt Szwedzkich Demokratów? Rośnie poparcie dla podobnej partii w Danii!

553

Pernille Vermund planuje dokonać przewrotu w duńskiej polityce i rzuca wyzwanie rządowi w wyborach parlamentarnych do Folketingu latem przyszłego roku. 43-letnia liderka założonej jesienią 2015 r. Nye Borgerlige (Nowej Prawicy) wzywa m.in. do ostrzejszych kontroli imigrantów oraz uchodźców i chce zakazu noszenia chust w szkołach i instytucjach publicznych.

Nye Borgerlige chce ograniczyć przyznawanie duńskiego obywatelstwa do osób, które “przyczyniają się pozytywnie” społeczeństwu i mają pracę, a sprzeciwia się dawaniu schronienia uchodźcom narzuconym przez kwoty unijne. Partia rzuca też wyzwanie dotychczas dominującej wśród takiego antyimigranckiego elektoratu Duńskiej Partii Ludowej.

Nye Borgerlige została założona przez Vermund i Petera Seier Christensena, będących wcześniej członkami Konserwatywnej Partii Ludowej.

Reklama / Advertisement

– To my jesteśmy autentycznie konserwatywni i wolnorynkowi. Chcemy ograniczenia podatków i zastopowania imigracji – mówiła liderka Nye Borgerlige. – Żadna z istniejących partii prawicowych w Danii nie jest przeciwko UE. Niektóre z nich są krytyczne, ale żadna z nich nie jest na tyle krytyczna, by chciała z niej wyjść.

Partia planuje wyprowadzić kraj z UE oraz wycofać się z Konwencji ds. Uchodźców ONZ i “chronić wolny handel” z Wielką Brytanią i Norwegią. Do tej pory partii dawano w sondażach ok. 2 %, ale -jak sugerują polityczni analitycy – zwiększenie wpływów w sąsiednim kraju przez Szwedzkich Demokratów, przekonało wyborców w Danii iż warto dać głos na podobną partię. W sondażu Norstat z 11 września dla dziennika “Jyllands-Posten” i portalu Altinget.dk na Nye Borgerlige chce oddać głos w czerwcu 2019 r. już 4.6 % wyborców. Próg wyborczy w tym kraju to 2 %.

za: jyllands-posten.dk

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement