Edward Mosberg o zagładzie Żydów: “Polacy nie są winni, jedynie Niemcy”

Edward Mosberg – były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych w Płaszowie i Mauthausen odznaczony niedawno Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP, powiedział w wywiadzie dla “Rzeczpospolitej”, że za Holokaust “obwinia niemiecki naród”. Mosberg dodał, że popierał również ustawę o IPN, która po żydowskich naciskach została znowelizowana w zeszłym roku.

– Ważne, by nie zapominać o tym, co dzieje się dzisiaj i o tym, co wydarzyło się kiedyś. Za Holokaust obwiniam naród niemiecki. Gdyby Niemcy nie głosowali na Hitlera, to nie byłoby nazistów, obozów koncentracyjnych, obozów zagłady, które Niemcy stworzyli na terenie Polski. Gdyby Niemcy nie głosowali wtedy za Hitlerem, nie byłoby tego wszystkiego – mówi były więzień i dodaje, że Polakom nie wolno przypisywać współsprawstwa jak próbują to robić środowiska żydowskie i przedstawiciele państwa Izrael.

– Polacy nie są winni, jedynie Niemcy. Są w Izraelu ludzie, którzy obwiniają Polskę, że zabitych zostało 200 tys. ludzi. Jeśli nie wie się dokładnie, to nie powinno się wypowiadać. Można powiedzieć, że byli zamordowani, ale nie dawać liczb z powietrza. W taki sam sposób można stwierdzić, ja mogę tak powiedzieć, że byli tacy, którzy pomagali. Było wtedy 25 mln Polaków, zatem można powiedzieć, że jeśli tylko 2 proc. spośród tych osób chciało pomagać Żydom, to już jest pół miliona – dodaje Mosberg.

Edward Mosberg dodał też, że popierał ustawę o IPN, która wprowadzała sankcje i kary za użycie sformułowania “polskie obozy koncentracyjne”.

– Ja byłem z tej ustawy bardzo zadowolony. Poprzedni prezydenci Polski, od zakończenia komunizmu, nigdy nie mówili o tym, czy były polskie czy niepolskie obozy. I wtedy świat się nad tym nie zastanawiał. Gdy pojawiła się ta ustawa, cały świat oburzył się na Polskę za ustanowienie tej ustawy – zaznacza.

– Ja uważałem, że ta ustawa była bardzo dobra, ponieważ cały świat, choć był zły na Polskę, zrozumiał, że to nie były polskie obozy. To były niemieckie obozy – zagłady i koncentracyjne – zaznaczył były więzień w Płaszowie i Mauthausen.

Udziel wsparcia dwóm dzielnym pielgrzymom

za: onet.pl