Dzisiaj wybory parlamentarne na Ukrainie. Faworytem partia obecnego prezydenta

Dzisiaj o godz. 8 czasu lokalnego zostały otwarte lokale wyborcze na Ukrainie i zamknięte zostaną o godzinie 20. Za naszą wschodnią granicą odbędą się wybory do Rady Najwyższej, a ich faworytem jest partia Sługa Narodu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

21 maja prezydent, który dzień przed tą decyzją objął władzę, rozwiązał parlament. Podobnie jak w poprzednich głosowaniach, wybory nie odbywają się w zajętym przez Rosję Krymie i Donbasie, gdzie trwa konflikt separatystami wspieranymi przez Moskwę.

W ukraińskim parlamencie może zasiadać 450 deputowanych, jednak z powodu braku głosowania na wspomnianych wyżej terenach będzie ich tylko 424. Na Ukrainie jest ordynacja mieszana; 225 kandydatów wybranych zostanie z partyjnych list (wybory proporcjonalne), a 199 w jednomandatowych okręgach wyborczych.

W wyborach wystartuje aż 64 ugrupowania, ale zdecydowanym faworytem jest partia Sługa Narodu prezydenta Zełenskiego, którą chce poprzeć aż 40 proc. ankietowanych. Kolejne ugrupowania według sondaży mogą liczyć na zaledwie kilkunastoprocentowe poparcie. Oficjalne wyniki podane mają zostać do 5 sierpnia, a już dzisiaj tuż po zakończeniu pojawią się nieoficjalne wyniki sondażowe tzw. exit polls.

za: polsatnews.pl

REKLAMA/Advertisement