Dyspensa od niedzielnej Mszy. Najnowszy komunikat Episkopatu

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski zaleciła biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy dla tych, którzy boją się zakażenia koronawirusem. – Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie – głosi najnowszy komunikat

– Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem (.). Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe – informują biskupi. Dyspensa dotyczy też dzieci, młodzieży, osób w podeszłym wieku czy z objawami infekcji.

Ponadto, Episkopat informuje o zasadach wprowadzanych w kościołach. Biskupi przypominają kapłanom i szafarzom o zasadach higieny, a także informują o braku podawania ręki przy znaku pokoju czy oddawania czci relikwion oraz krzyżowi bez ucałowania. W konfesjonałach powinny być folie ochronne, a w kropielnicach nie ma być wody święconej.

Hierarchowie poinformowali też o odwołaniu udzielania bierzmowania, pielgrzymek maturzystów na Jasną Górę czy rekolekcji parafialnych. Zachęcają za to do odwiedzania kościołów i indywidualnej modlitwy, a także śpiewu suplikacji w czasie nabożeństw. Jest też apel o modlitwę.

– Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa – czytamy.

REKLAMA/Advertisement