Dutkiewicz w Bundestagu: Wartości UE powinny nam pomóc zniszczyć, wygasić falę nacjonalizmów płynącą przez kontynent

Dzień Żałoby Narodowej (Volkstrauertag) to obchodzone w Niemczech święto upamiętnienia, organizowane na dwie niedziele przed pierwszym dniem Adwentu – w tym roku wypadło 17 listopada. Upamiętnia członków sił zbrojnych i cywilów, którzy zginęli w konfliktach zbrojnych, w tym ofiary terroru. Po raz pierwszy obchodzono je w nowoczesnej formie w 1952 r.

Oficjalne obchody Volkstrauertag mają miejsce w Bundestagu. Prezydent Niemiec tradycyjnie wygłasza przemówienie razem z kanclerzem i w obecności członków korpusu dyplomatycznego. Następnie odtwarzany jest hymn narodowy i pieśń „Ich hatt ‘einen Kameraden” („Miałem towarzysza”). Większość landów organizuje również własne ceremonie.

REKLAMA/Advertisement

Jak informuje “Gazeta Wyborcza”, tym razem do federalnego parlamentu zaproszono też byłego prezydenta Wrocławia.

– Wierzę, że Europa jest naszą przyszłością a nacjonalizmy są wczorajsze. Wierzę w pojednanie polsko-niemieckie. W przyjaźń między Polakami i Niemcami. Mówię to dziś, tutaj jako polski Europejczyk, jako wrocławianin.Mówię to dziś jako „ein Berliner” – powiedział w Bundestagu, dodając że wartości Unii Europejskiej „powinny nam pomóc zniszczyć, wygasić falę nacjonalizmów i populizmów płynącą także przez nasz kontynent”.

REKLAMA/Advertisement

– Kilkaset tysięcy niemieckich wrocławian zostało z miasta wypędzonych, a na ich miejsce przybyli Polacy. Znaczna część z nich także została wypędzona ze swych domostw leżących na polskich przedwojennych terenach wschodnich. A wypędzonym w czasach komunistycznego reżimu zniszczono groby ich przodków. We Wrocławiu zniszczono po wojnie 70 cmentarzy – użalał się nad Niemcami wypędzonymi po wojnie.

za: wyborcza.pl

REKLAMA/Advertisement