Dulkiewicz w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej: “O Żydach jako ofiarach na Westerplatte mówił tylko Timmermans”

– O Żydach, jako ofiarach II wojny światowej, mówił dziś rano na Westerplatte tylko Frans Timmermans – Europejczyk – wypaliła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Gospodarz Gdańska bierze udział w debacie “Solidarność i pokój” w Europejskim Centrum Solidarności. Gośćmi są m. in.: muzułmański burmistrz Londynu Sadiq Khan, rzeczony Frans Timmermans znany ze skrajnie lewicowych, socjalistycznych poglądów czy prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

– Moja refleksja z dzisiejszego poranka, z przemówień podczas uroczystości na Westerplatte jest taka, że były dwa przemówienia przedstawicieli władz państwowych i list prezydenta RP Andrzeja Dudy, a jedyną osobą, która wspomniała o Żydach, jako ofiarach II wojny światowej, był Frans Timmermans – Europejczyk. Oficjalni przedstawicieli nas – Polek i Polaków – w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej mówią tak, jakby to była wojna tylko i wyłącznie pomiędzy Polakami i Niemcami – stwierdziła Dulkiewicz. Jej zdaniem taka postawa świadczy o znikających postawach otwarcia i tolerancji.

REKLAMA/Advertisement

– Skoro nasi liderzy społeczni i polityczni tak do nas mówią, to ja się nie dziwię, że gdzieś nasza tolerancja i otwartość na innych znika. Skoro tylko my jesteśmy tym dumnym narodem i wrogów mamy tu, tam i jeszcze gdzieś indziej, to co my, Polacy, mamy myśleć – zwłaszcza ci poddani bardzo silnej propagandzie tzw. mediów publicznych i innej. Trudno więc się dziwić zmianie postaw, bo jest uprawiana bardzo konsekwentna polityka zmieniania postaw Polaków – dodała.

Wczoraj w czasie obchodów rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w gdańskim Europejskim Centrum Solidarności wręczono Medale Wdzięczności przyznawaną obcokrajowcom, którzy wspomagali Polskę w jej walce o wolność i demokrację w czasach komunistycznych. Jednym z laureautów został Frans Timmermans.

REKLAMA/Advertisement

za: polsatnews.pl