Duda zaproponował Zełenskiemu wspólne uczczenie polsko-ukraińskiego braterstwa broni [WIDEO]

Na terenie nieistniejącej już wsi Monasterz w gminie Horyniec w woj. podkarpackim znajduje się ustanowiona w 1999 r. przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa mogiła członków UPA poległych 2–3 marca 1945 roku w walce z oddziałami NKWD.  Tablica zawierająca nazwiska i imiona poległych na pomniku nagrobnym na początku tego miesiąca “została rozbita na kawałki i wraz z ukraińskimi tradycyjnymi ręcznikami (zawieszonymi 11 listopada 2019 r. przez polskich i ukraińskich aktywistów) zrzucone do jednego z dołów na terenie po dawnym greckokatolickim Monasterzu”, jak informował w specjalnym komunikacie Związek Ukraińców w Polsce.

Wizytujący dzisiaj  z okazji 75-lecia oswobodzenia niemieckiego  obozu Auschwitz-Birkenau prezydent Ukrainy poruszył tę sprawę w rozmowie z Andrzejem Dudą.

– Omówiliśmy z Andrzejem Dudą kwestie wspólnej przeszłości dla przyszłości. Ukraina zezwoliła na prace poszukiwawcze, polscy eksperci przeprowadzili prace we Lwowie. Oczekujemy, iż Polska odbuduje zdewastowaną tablicę na mogile ukraińskiej na wzgórzu Monaster i weźmie ją pod ochronę – ogłosił Wołodymyr Zełenski. –  Udało się nam obniżyć emocje wokół wspólnej tragicznej przeszłości i dziś z otwartym sercem nasze kraje idą w przyszłość; w naszych relacjach od teraz akcentujemy to, co nas łączy.

REKLAMA/Advertisement

– Zaproponowałem panu prezydentowi, żebyśmy wspólnie uczcili pamięć żołnierzy ukraińskich i polskich, którzy w 1920 r. walczyli z nawałą bolszewicką, tj. stulecie Bitwy Warszawskiej, ale to jest także stulecie tamtej wielkiej wojny. To jest na pewno element naszej dobrej, wspólnej historii i zaproponowałem panu prezydentowi, żebyśmy tą pamięć uczcili – dodał Andrzej Duda.

Foto: ©Jakub Szymczuk/KPRP

REKLAMA/Advertisement