REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Duda: Jeżeli ktoś napadł i wywołał wojnę, to powinien za to zapłacić reparacje

431

– Chcemy podkreślić, że nie ma pokoju bez prawa. Prawo międzynarodowe pozostaje najsilniejszym narzędziem dla cywilizowanych narodów, aby zapewnić długotrwały pokój – pokój oparty na zaufaniu i wzajemnie respektowanych normach i wartościach – mówił prezydent RP, przemawiając w czwartek w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Andrzej Duda prowadził w gmachu ONZ debatę poświęconą prawu międzynarodowemu. Polska jest członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ w kadencji 2018-2019, a obecnie nawet jej przewodniczy.

Tego samego dnia prezydent udzielił wywiadu nowojorskiemu korespondentowi RMF FM, poruszając w/w kwestie oraz katastrofy smoleńskiej.

Reklama / Advertisement

– Mówiłem przede wszystkim o tym, że prawo międzynarodowe powinno być przestrzegane i z tego punktu widzenia, w ogóle przestrzeganie prawa w relacjach międzynarodowych ma istotne znaczenie. Ja jestem przekonany, że w tej sprawie dochodzi do naruszenia prawa, jeżeli chodzi o wyjaśnianie tragedii smoleńskiej. Pamiętajmy o tym, że zarówno wrak, jak i czarne skrzynki są polską własnością, a są cały czas przetrzymywane przez Rosję, więc choćby w tym punkcie mamy problem w relacji międzynarodowej i w związku z tym – co zresztą wcześniej zapowiadałem – poruszam to na forum Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, żeby uzmysłowić reprezentantom i przywódcom państw, które są obecne w tym gremium i w ogóle w ONZ-ecie, że ten problem jest i jest on problemem realny w relacjach pomiędzy Polską a Rosją – powiedział prezydent.

– Tym bardziej, że jeżeli chodzi o przestrzeganie prawa międzynarodowego, to nie jest to jedyne zastrzeżenie jakie wobec Rosji jest podnoszone, bo nie tylko ja, ale także pani minister z Wielkiej Brytanii bardzo wyraźnie akcentowała problem wojny na Ukrainie, problem okupacji Krymu i obecności wspieranych przez Rosję separatystów na terenie Donbasu, Ługańska. To są problemy, o których chcemy mówić, a kwestia reparacji wojennych jest prosta: jeżeli ktoś wywołał wojnę, jeżeli ktoś na kogoś napadł, jeżeli ktoś zabił wielu obywateli i zrujnował i okradł kraj, to powinien za to zapłacić – dodał Duda.

Foto: ©Jakub Szymczuk/KPRP

za: rmf24.pl

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement