REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Drugie miejsce narodowców w wyborach parlamentarnych w Finlandii

175

W przeprowadzonych wczoraj wyborach do jednoizbowego parlamentu – Eduskunty nacjonalistyczna Partia Finów (Perussuomalaiset, PS), kierowana przez europosła Jussi Halla-aho, otrzymała 17,5% głosów (drugie miejsce za socjaldemokratami), co daje jej 39 mandatów. Oznacza to, że narodowcy powtórzyli sukces sprzed 4 lat, gdy zagłosowało na ich 17,65 % wyborców (38 miejsc w parlamencie).

Socjaldemokracja wyprzedziła nacjonalistów nieznacznie, otrzymując poparcie 17,7% Finów. Współrządząca Partia Centrum premiera Juhy Sipilä dostała 13,8 % głosów (poprzednio 21.1 %) a jej sojusznicy z konserwatywnej Koalicji Narodowej (Kansallinen Kokoomus) – 17,0%.

Głównym celem nacjonalistycznej Partii Finów (Perussuomalaiset) jest uznanie Finlandii jako unikalnego narodu i kultury – oraz utrzymanie i rozwój w obliczu postępującej globalizacji. Program społeczny partii oparty jest na mariażu etyki pracy, przedsiębiorczości i zrównoważonego systemu opieki społecznej związanego z wartościami chrześcijańskimi. Wzywa ona do podwyższenia podatku od zysków kapitałowych i przywrócenia wyższych stawek dla najbogatszych. Zakłada rządową pomoc rolnictwu i przemysłowi. Ważnym aspektem jest postulat energetycznej samowystarczalności i poparcie dla energetyki nuklearnej. Partia Finów zdecydowanie sprzeciwia się „małżeństwom” jednopłciowym, dokonywanym przez nie adopcjom i in vitro. Chce również znacząco ograniczyć imigrację, a szczególnie zaostrzyć warunki uzyskiwania azylu. Kwestie imigracji mają być wyłączną domeną Finlandii, z wyłączeniem instytucji międzynarodowych.

Reklama / Advertisement

W 2015 r. ugrupowanie odniosło sukces w wyborach z wynikiem 17,6% i 38 mandatami i po raz pierwszy weszło w skład rządu, dołączając do gabinetu Juhy Sipili. Lider partii został wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych. W 2017 r. Timo Soini zrezygnował z ubiegania się o ponowny wybór na przewodniczącego partii. W czerwcu nowym liderem został Jussi Halla-aho, pokonując ministra Sampa Terho. Kilka dni po tym wyborze doszło do rozłamu w partii – dwudziestu deputowanych (w tym wszyscy ministrowie i przewodnicząca parlamentu) powołali frakcję poselską Nowa Alternatywa, która pozostała członkiem koalicji rządzącej. Przy Partii Finów pozostało 17 posłów. Na bazie Nowej Alternatywy powołano partię Błękitna Reforma (Sininen tulevaisuus, SIN), której lideruje Soini. Wczoraj zagłosowało na nią jedynie 1 % Finów i partia straciła wszystkie miejsca w Eduskuncie.

Foto: @FB/perussuomalaiset

 

“Zakaz pedałowania” – policja użyła gazu wobec sprzeciwiających się Marszowi Równości w Gnieźnie [WIDEO]

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement