Drudzy w sondażach Szwedzcy Demokraci obiecują referendum ws. wyjscia Szwecji z UE

Szwedzcy Demokraci (Sverigedemokraterna, SD) – partia polityczna, która określa się jako demokratyczna i nacjonalistyczna nawiązująca do narodowego konserwatyzmu oraz socjaldemokratycznych idei państwa opiekuńczego, prowadzi w sondażach przed jesiennymi wyborami do Riksdagu.

W zmaganiach w 2014 r. SD poparło 12,9 % wyborców, co dało 49 mandatów w 349-osobowym parlamencie. Jednak według sondażu firmy Demoskop z 4 czerwca b.r. Szwedzcy Demokracji mogą obecnie liczyć na poparcie niemal 22 % rodaków.

REKLAMA/Advertisement

Jak informuje krajowa mutacja portalu Local, przewodniczący partii SD – Jimmie Akesson- wezwał do przeprowadzenia referendum w sprawie członkostwa w UE po wyborach powszechnych w tym roku. Powiedział gazecie “Dagens Industri”, że UE jest “wielką siecią korupcji, w której nikt nie ma kontroli nad niczym”.

Szwedzcy nacjonaliści chcą, aby Szwecja podążyła za przykładem Wielkiej Brytanii i opuściła UE. Akesson obiecał, że ??będą dążyć do przeprowadzenia referendum.

REKLAMA/Advertisement

– Płacimy olbrzymią ilość pieniędzy i otrzymujemy w przeważającej części niewiele, ale główny powód jest ideologiczny: nie powinniśmy być ideologicznym związkiem politycznym – twierdzi Akesson.

Jednak szwedzkie poparcie dla członkostwa w UE wzrasta po głosowaniu w sprawie Brexitu, a sondaż z tego roku pokazuje, że 53 % Szwedów opowiada się za członkostwem (wzrost z 49 procent w 2016 r.). Odsetek przeciwników spadł do 18 % (z 23 %). W tym samym sondażu jedynie 17 % Szwedów stwierdziło, że dobrym pomysłem byłoby opuścić UE, a 57 % stwierdziło, że byłoby to złe.

REKLAMA/Advertisement

za: thelocal.se