REKLAMA

REKLAMA

Dr Szewko: Czy do wybuchu wojny światowej wystarczy iskra? [WIDEO]

1124

– Do konfliktu globalnego, w którym większość krajów byłaby zaangażowana, prawdopodobnie nie dojdzie. Natomiast jest kilka konfliktów regionalnych, mogących zaangażować również kraje europejskie a być może szerzej i kraje ze wszystkich kontynentów. Co więcej, nawet lokalne konflikty ze względu na to, że niektóre z krajów posiadają broń nuklearną. Mogą nie rozlać się poza samą strefę konfliktu, ale chociażby ze względu na sam opad radioaktywny konsekwencje dla całego świata mogą być bardzo poważne – mówił w Mediach Narodowych analityk ds. stosunków międzynarodowych, ekspert Narodowego Centrum Studiów Strategicznych ds. Bliskiego Wschodu, dr Wojciech Szewko.

– Mamy kilka takich punktów zapalnych. Pierwszy to nie będzie zresztą Bliski Wschód. Najbardziej groźny i prawdopodobny scenariusz wojenny konfliktu tlącego się od dawna to wojna o Kaszmir. Indie właśnie zniosły jego autonomię. Przypomnę, że Dżammu i Kaszmir to jedno z państw indyjskich, którego maharadża zdecydował się na formalne przyłączenie do Indii, pomimo tego że ludność to w większości muzułmanie. Kaszmir jest podzielony, ale większość jest, jak Pakistańczycy mówią, okupowana przez Indie – tłumaczył.

REKLAMA

– Inny teren to Zatoka Perska, w której doszło do pewnego incydentu. Wielka Brytania najpierw zatrzymała w okolicach Gibraltaru tankowiec irański, twierdząc że łamie embargo chociaż nie do końca wiadomo, jak miałby to zrobić bo pływanie po morzu nie jest łamaniem embarga. Potem wymyślono, że być może miał dostarczać ropę do Syrii, co też nie jest objęte embargiem, ale gdyby trafiła do konkretnej rafinerii (konkretnie w Banias), to wtedy może być to już naruszenie embarga UE. Ale tego pretekstu szukano już ex post. Iran twierdzi, że zatrzymanie jest absolutnie bezprawne, więc w odpowiedzi na to Iran zatrzymał tankowiec brytyjski. Eskalacja napięcia polega na tym, że Wielka Brytania zapowiedziała wysłanie swoich okrętów do Zatoki, chociaż w Izbie Gmin rozgorzała dyskusja na temat tego, że ma ich zdecydowanie za mało. Kraj bowiem padł ofiarą cięć w marynarce….

REKLAMA

Reklama