REKLAMA/Advertisement

Dr Sykulski: Czy grozi nam wojna? Co dalej z Iranem i Turcją? [WIDEO]

623

Gościem Mediów Narodowych był po raz kolejny dr Leszek Sykulski, historyk, politolog, geopolityk, nauczyciel akademicki w Zakładzie Nauk o Obronności na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie.

Dr Sykulski pracował jako analityk ds. bezpieczeństwa międzynarodowego w Kancelarii Prezydenta RP w czasie prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Z nominacji prezydenta zasiadał w Komisji Weryfikacyjnej WSI. Jest założycielem Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego, w latach 2008–2014 zasiadał w jego zarządzie (jako prezes i sekretarz). W latach 2007-2016 pełnił funkcję prezesa stowarzyszenia Instytut Geopolityki. Jest wydawcą i redaktorem naczelnym dziennika internetowego Geopolityka.net. W latach 2009–2016 był redaktorem naczelnym czasopisma naukowego „Przegląd Geopolityczny”. Rozmowa poświęcona była przede wszystkim sytuacji na Bliskim Wschodzie.

REKLAMA/Advertisement

– Problematyka międzynarodowa jest w Polsce coraz mniej popularna. Wiele osób nią zainteresowanych żyje w bańce informacyjnej. Funkcjonują w ramach grup dyskusyjnych, w pewnych środowiskach zajmujących się taką problematyką – tłumaczył. – Zwołana w Warszawie konferencja antyirańska w lutym tego roku przeszła właściwie bez większego echa.

– Musimy wiedzieć, że na świecie mamy obecnie do czynienia z konfliktem hegemonicznym. Bez zrozumienia tego absolutnego fundamentu, nie zrozumiemy ani tego co dzieje się na Bliskim Wschodzie, w Azji Środkowej ani tego, co czeka nasz kraj czyli Rzeczpospolitą – mówił o rywalizacji USA i ChRL o prymat na świecie.

REKLAMA/Advertisement

Cała wypowiedź dostępna w nagraniu poniżej.

REKLAMA/Advertisement