REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Dr Przybył: Kościół zrodził się z krwi męczenników [WIDEO]

268

– W starożytnym Rzymie szukano “kozła ofiarnego” na wypadek jakiejś klęski – tłumaczył podczas zorganizowanej w Skierniewicach prelekcji “Jak powstawał Kościół?” dr teologii Jan Przybył. – I znaleziono! Chrześcijan!

– Dlaczego? Bo nie składali ofiary należnej naszym bogom opiekuńczym, tłumaczyli sobie Rzymianie. Dlatego bóstwa się mściły. Mamy taki list Pliniusza Młodszego do cezara Trajana….

Zwraca się w nim do cesarza Trajana z pytaniem, jak powinien traktować chrześcijan. Wyjaśnia, że dotychczas skazywał na śmierć tych, którzy nie chcieli powtórzyć za nim „inwokacji do bogów”, „złożyć ofiary z wina i kadzidła przed posągiem cezara” i „przekląć imienia Chrystusa”. Wyjaśnia, że do tych rzeczy nie sposób „nakłonić prawdziwych chrześcijan”. O samych chrześcijanach pisze natomiast: „Zapewniali, że całą ich winą lub błędem było to, że w określonym dniu regularnie spotykali się przed wschodem słońca i na przemian śpiewali pieśni oddając cześć Chrystusowi jako bogu. Związali się też przysięgą, ale nie była to zmowa dotycząca jakichś przestępstw, ale przyrzeczenie, że nie będą oszukiwać, napadać na innych, popełniać cudzołóstwa, wykorzystywać zaufania innych ludzi i przywłaszczać sobie tego, co pożyczyli. Kończąc te głupstwa, mieli w zwyczaju rozchodzić się, a później ponownie gromadzić się na wspólnym posiłku, zwyczajnym i nieszkodliwym”. List ten rzuca światło na życie pierwotnych wspólnot chrześcijańskich i jest jednym z ocalałych urzędowych pism, wzmiankujących Jezusa.

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement