REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Dr Patey: Kryzys instytucji rodziny nie musi być znakiem naszych czasów

426

Często słyszy się opinie, że kryzys instytucji rodziny, odkładanie decyzji o posiadaniu dzieci to znak czasów, konsekwencja postępu cywilizacyjnego, wzrostu poziomu wykształcenia i dobrobytu.

Nic nie jest przesądzone. Marzenie deterministów o odkryciu jakiegoś uniwersalnego prawa rozwoju nie sprawdziło się. Już realny socjalizm miał być kolejnym wyższym etapem rozwoju ludzkości – czymś czego nie można powstrzymać.

A tu proszę: kapitalizm się upowszechnił. Laickie społeczeństwo miało zastąpić chrześcijaństwo “wartościami” opartymi o “humanizm” i naukę – a tu najdynamiczniej w Europie rośnie liczba wyznawców Proroka Mahometa.

Reklama / Advertisement

Zmiany kulturowe w Europie pokazują jedynie, że nie ma końca historii. A misją chrześcijan tak jak przed wiekami jest ewangelizacja, głoszenie prawd wiary. Nie wolno nam katolikom także tu w naszym kraju, w Polsce być pasywnym poddawać się nihilistycznym narracjom.

Musimy nie oglądając się na państwo, partie polityczne dawać świadectwo swojej wiary i przywiązania do wartości cywilizacji łacińskiej. Katolicyzmu nie da się wyrugować z naszej tożsamości, jeśli sami na to nie pozwolimy.

Dr Mariusz Patey

Reklama / Advertisement

Dr Mariusz Patey – działacz obozu narodowego, dyrektor think tanku narodowego Instytutu im. Romana Rybarskiego

Reklama / Advertisement