REKLAMA

REKLAMA

Dr Nałęcz: W polskiej geologii panują chaos i bałagan. Brakuje strategii wobec wydobycia surowców!

270

Dr Tomasz Nałęcz to uznany ekspert w zakresie geoinformacji, wód podziemnych, ochrony środowiska i polityki surowcowej. Uzyskał tytuł naukowy doktora nauk o Ziemi ze specjalizacją hydrogeologia. Przez niemal 25 lat związany był z Państwowym Instytutem Geologicznym, gdzie piastował szereg stanowisk kierowniczych. Jest wykładowcą uniwersyteckim, kierownikiem projektów naukowych i wdrożeniowych oraz autorem licznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii w geologii i informacji przestrzennej. Jest ekspert narodowego think tanku Instytut im. Romana Rybarskiego oraz stałym współpracownikiem naszego portalu.

W piątek wziął udział w audycji “Popołudnie Radia Wnet”, gdzie mówił o stanie polskiej geologii i prawdziwym celu likwidacji Polskiego Instytutu Geologicznego.

– W dwóch słowach stan geologii mogę opisać jako chaos i bałagan. Od trzech lat trwają prace nad programem polityki surowcowej. Tej polityki nie było, nie ma i w perspektywie najbliższego czasu nie spodziewam się, by coś sensownego powstało – przyznał dr Nałęcz.

– Biorąc pod uwagę potencjał, jaki tkwi w polskich złożach, to jest to kluczowy dokument. Może się okazać, że te programy społeczne jak 500+, Mieszkanie+ mogą być sfinansowane przez sensowne zagospodarowanie zasobów znajdujących się w kraju ale do tego potrzebna jest strategia – wyjaśniał geolog. – Musi to być dokument zgrany z innymi.

REKLAMA

Podcast z całą wypowiedzią doktora Nałęcza dostępny jest tutaj: wnet.fm

REKLAMA