REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Dr Mech: Ukrainiec, odprowadzający nawet jedną składkę do ZUS, dostanie u nas emeryturę z zaliczeniem lat pracy u siebie [WIDEO]

7027

Dr Cezary Mech, prezes Agencji Ratingu Społecznego, a zarazem były wiceminister finansów w rządzie PiS (w latach 2006-2008) na antenie Telewizji Republika skomentował pojawiające się nieraz doniesienia prasowe o możliwości przyznawania polskich emerytur ukraińskim imigrantom pracującym w naszym kraju.

 

Dr Mech: W Planie Morawieckiego są sprzeczności np. program Ukraina+, czyli sprowadzanie pracowników zza wschodniej granicy [WIDEO]

Reklama / Advertisement

– Rzeczywiście ZUS to potwierdza. Wypłaci je, pomimo tego że z Ukrainy nie zostaną przekazane aktywa na wypłaty tych świadczeń – tłumaczy ekonomista. – Według nowego systemu emerytalnego jest tak, że wypłacane są świadczenia na podstawie płacenia składek, która jest potem pomnażana na kontach emerytalnych i ona stanowi podstawę wypłacania w przyszłości świadczeń emerytalnych. Okazuje się, że Polska podpisała bardzo niekorzystną umowę z Ukrainą, a z drugiej strony nie wprowadziła adekwatnych zabezpieczeń wewnętrznych.

Umowa została podpisana przez poprzedni rząd, ale jak zauważa dr Mech “aktualny rząd nie tylko jej nie wypowiedział, ale nie wprowadza zabezpieczeń kontrolujących to, na ile wzrastają świadczenia”. Dr Mech uświadamia, że Polakowi pracującemu na tzw. umowie śmieciowej okres ten nie wlicza się do okresu, z którego rozlicza się potem emeryturę. Tymczasem w przypadku Ukraińca, który tuż przed osiągnięciem wieku emerytalnego przeniesie się do Polski i nawet na krótko podejmie pracę (może być to nawet jedna składka), zaliczony mu będzie okres pracy na Ukrainie.

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement