Dr Mandrela: Czerwony terror – ks. Władysław Gurgacz, niezłomny kapłan wyklęty przez komunistów [WIDEO]

Bohaterem kolejnej części cyklu “Czerwony terror”, który prowadzi w Mediach Narodowych dr Anna Mandrela, był ks. Władysław Gurgacz ps. „Ojciec”, „Sem” (1914 – 1949) – jezuita, uczestnik podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej oraz kapelan Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej (PPAN).

W latach 1945–1947 był kapelanem szpitalnym w Gorlicach, a później (1947–1948) u sióstr służebniczek w Krynicy. Tu związał się z oddziałem zbrojnym antykomunistycznej PPAN. 2 lipca 1949 r. został aresztowany przez UB, a następnie w procesie pokazowym przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Krakowie, na wniosek prokuratora wojskowego Henryka Ligięzy 13 sierpnia 1949 r. został skazany w trybie doraźnym na karę śmierci przez sędziów Władysława Stasicę i Ludwika Kiełtykę. Wyrok wykonano 14 września przez rozstrzelanie w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie. Zrehabilitowany został 20 lutego 1992 r. Postanowieniem 9 listopada 2007 r. za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej został odznaczony pośmiertnie przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

REKLAMA/Advertisement

– Ks. Gurgacz wiedział, że nie może tych chłopców pozostawić, wiedział, że w tym momencie w lesie jest najbardziej potrzebny – powiedziała o kapelanie partyzantów dr Mandrela.

– Na śmierć pójdę chętnie. Cóż to zresztą jest śmierć – przypomniała słowa duchownego przed egzekucją.

REKLAMA/Advertisement