Dr Krajski: PiS nie zamierza zmieniać układu [WIDEO]

Żydowskie Stowarzyszenie B’nai B’rith w Rzeczypospolitej Polskiej (B’nai B’rith – Loża Polin) założone zostało w Polsce 22–23 października 1922 r. w Krakowie a rozwiązał je w roku 1938 specjalnym dekretem prezydent RP Ignacy Mościcki. Dekret ten w trybie natychmiastowym wyjmował spod prawa wszystkie stowarzyszenia masońskie na terenie kraju. Składał się on z sześciu artykułów, które mówiły m. in. o karze więzienia i grzywny za tworzenie, działalność, wspieranie oraz sympatyzowanie z lożami oraz przekazaniu majątku zlikwidowanych stowarzyszeń na cele dobroczynne. Bnai B’rith jest jednym z najbardziej ekskluzywnych i wpływowych tajnych gremiów, jakie obecnie istnieją. Jak uważają niektórzy badacze tematu – to masoneria ponad masonerią, zarezerwowana wyłącznie dla Żydów.

W 2007 r. – po niemal 70 latach nieistnienia – odrodziła się w Polsce B’nai B’rith – Loża Polin. Instalacja jej miała miejsce 9 września 2007 r. za zgodą prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W związku z wprowadzeniem do Polski odbyło się szereg imprez towarzyszących. Takimi spotkaniami było szereg imprez, konferencji i odczytów w Fundacji Stefana Batorego George’a Sorosa.

REKLAMA/Advertisement

– Układ, w którym działa PiS i cały ten ustrój społeczno-polityczny, gospodarczy, finansowy i bankowy to jest twór masonerii i PiS nie zamierza zmieniać układu, tylko próbuje w jego ramach coś zrobić. Więc realizuje, to co chcą masoni – mówi dr Stanisław Krajski, historyk filozofii i autor takich książek, jak: “Masoneria polska 1993 : fakty, konteksty, komentarze”, “Masoneria polska 1999” czy “Polska i masoneria. W przededniu wielkiego krachu”.

REKLAMA/Advertisement

List kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego do loży masońskiej B’nai B’rith odtworzonej w Warszawie 9 września 2007 r.

Panie i panowie!

REKLAMA/Advertisement

Blisko 70 lat temu w 1938 r. dekret prezydenta Rzeczpospolitej zakazał działalności B`nai B`rith w wyniku absurdalnego strachu, niezrozumienia i wprowadzenia w błąd, oraz zarządził nielegalność działalności w Polsce sekcji B`nai B`rith.

Dlatego to powinno być rozważane, — jako symboliczny gest, — że ja teraz jestem tutaj przed wami jako reprezentant Prezydenta Rzeczpospolitej, po to żeby przywitać was i waszą organizacje, która po raz drugi otwiera działalność w Polsce.

Otwarcie loży B`nai B`rith w Rzeczpospolitej po wielu latach nieobecności, jest również szczególnie ważne w innym aspekcie.

Tak jest ponieważ, ta organizacja utworzona została 164 lat temu w malej kawiarni nowojorskiej przez tuzin żydowskich niemieckich emigrantów, dzisiaj — stała się najważniejszą międzynarodową organizacja walczącą z rasizmem, antysemityzmem i ksenofobią.

Polska jest wdzięczna dla akcji podejmowanych przez Anti-Defamation League ustanowionej przez B`nai B`rith, — które współdziałając z American Jewish Congress, — podtrzymuje nasze wysiłki do uzyskania zmian w nazywaniu obozu Auschwitz i przeciwstawiania się mocno używania nazwy jako „Polish concetration camps”.

Jestem zadowolony, że tak samo — jak w przypadku przed wojną — członkowie B`nai B`rith są znaczącymi polskimi obywatelami — uczonymi, pisarzami, osobami zaangażowanymi w działalność społeczną.

REKLAMA/Advertisement

W tym czasie kiedy stosunki pomiędzy Polską a Izraelem są pośród krajów europejskich najlepsze w Europie,

— my powinniśmy starać się o stale , dalsze rozwijanie polsko-żydowskich stosunków.

To wymaga kontynuacji wysiłków i gotowości dla osiągnięcia kompromisu.

To nie jest łatwe, lecz wierzę, że jest bezcenne wasze zobowiązanie, że następstwem będzie znaczący wpływ na wzajemne zrozumienie Polaków i Żydów.

W związku z powyższym — powinienem odwołać się do nakazów waszej organizacji, — które powołane są w „duchu tolerancji i harmonii i skierowane są na uwiecznienie „ocalonych z Holocaustu”.

Mam nadzieje, że częściowo zostaną spełnione te punkty waszego programu.

Wy pomożecie nam wałczyć przeciwko nieprawdzie, szkodzących poglądów, które wyjawiają światu przykład opinii na temat polskiej odpowiedzialności, na temat tworzenia obozów koncentracyjnych.

Mam również nadzieje, wbrew faktom, że prawo waszej organizacji przygotuje „uwiecznienie” pamięci na temat życia i osiągnięć polskich Żydów — i zarówno wzajemnej — historia ciągnąca się przez ponad 800 lat, będzie uwieczniona w świadomości polskiego społeczeństwa i w świecie.

Proszę pozwolić mi zakończyć cytując słowa Jego Świątobliwości papieża B XVI, który powiedział w grudniu 2006, kiedy przyjmował reprezentantów B’nai B`rith:

„Nasz udręczony świat potrzebuje świadectwa ludzi dobrej woli, inspirowanych przekonaniem, że wszyscy z nas stworzeni na podobieństwo Boże, posiadają nieprzemożną godność i wartość.

Żydzi i chrześcijanie są powołani do współpracy w uzdrowieniu świata, poprzez promowanie duchowych i moralnych wartości, opartych na naszej wierze.

Powinniśmy stać się coraz bardziej przekonani poprzez ułożenie naszej owocnej współpracy.

Warszawa 9 wrzesień 2007

Ewa Junczyk – Ziomecka
Podsekretarz Stanu Biura Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej

 

Prof. Piotrowski: Kto rządzi Polską? Jakie były prawdziwe przyczyny wymiany Szydło na Morawieckiego? [WIDEO]