REKLAMA

REKLAMA

Dr Chmielowski: Sankcje na firmy budujące Nord Stream 2 są korzystne dla Polski [WIDEO]

492

Waszyngton może nałożyć sankcje na dwóch europejskich wykonawców, którzy budują rurociąg dla projektu Nord Stream 2, podała niemiecka gazeta “Handelsblatt”. Źródła w niemieckim rządzie federalnym powiedziały dziennikarzom, że Biały Dom będzie nakładał przede wszystkim sankcje na wysoko wyspecjalizowane firmy, budujące gazociąg Nord Stream 2 w imieniu spółki operacyjnej Nord Stream 2 AG. Tymi dwoma kontrahentami są szwajcarska grupa Allseas i włoska firma Saipem.

Administracja Trumpa od dawna sprzeciwiała się Nord Stream 2. Według niej kierowane przez Gazprom przedsięwzięcie, które ma odwrócić przepływ gazu z Ukrainy do Niemiec przez Morze Bałtyckie, stanowi zagrożenie dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego i może być wykorzystywane przez Rosję do uzyskiwania ekonomicznego i politycznego nacisku.

Komentarz w tej sprawie dla telewizji Trwam wygłosił politolog dr Marcin Chmielowski, członek zarządu Instytutu im. Rybarskiego.

– Projekt Nord Stream to nie tylko projekt gospodarczy, ale też pomysł polityczny. To pomysł na to, by Rosja mogła mieć więcej do powiedzenia w Europie Środkowej – powiedział dr Chmielowski. – Sankcje na firmy, które mają budować czy budują Nord Stream 2, to z punktu widzenia Polski coś dobrego, dlatego że ograniczamy–zmniejszamy możliwość ingerencji Rosjan w nasze życie polityczne. Ważne jest to również z punktu widzenia państw bałtyckich czy Ukrainy, właściwie wszystkich państw, które są między Niemcami a Rosją.

REKLAMA

– Dla mnie to niełatwy temat. Dlaczego? Bardzo wszystkim życzę wolności gospodarczej, trudno jednak nie zauważyć politycznego wymiaru projektu, który omija Polskę, wzmacnia Rosję i osłabia wszystkich, którzy są pomiędzy nią a Niemcami. Dlatego też, ponieważ komentuję tak naprawdę sprawę polityczną, a nie gospodarczą, uważam, że zablokowanie budowy Nord Stream 2, o ile jest w ogóle możliwe, może się Polsce opłacać – dodał politolog na Facebooku.

REKLAMA