REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Dr Brzeski: Ruch oporu bez przywódców [WIDEO]

404

Koncepcja ruchu oporu bez przywódcy została wysunięta przez oficera wywiadu – pułkownika Uliusa Louisa Amossa, założyciela International Service of Information Incorporated z siedzibą w Baltimore w stanie Maryland. Klęska antykomunistycznych konspiracji wynikała z ich hierarchicznej, łatwej do penetracji, struktury. Struktura sieciowa bez centrum, połączona wspólną ideą to koszmar policji politycznej – uważał Amoss.

Punktem wyjścia koncepcji było założenie, że rząd przy pomocy współczesnej techniki jest w stanie skutecznie monitorować, infiltrować i paraliżować wszelką zorganizowaną działalność wywrotową. Odpowiedzią miał być system organizacyjny oparty na strukturze komórkowej, w którym wszystkie jednostki i komórki operują niezależnie od siebie. Warunkiem funkcjonowania takiej struktury jest jednolitość światopoglądu sprawiająca, że uczestnicy ruchu reagują w taki sam sposób w podobnych sytuacjach. Ruch składa się z wyspecjalizowanych jednostek o różnych funkcjach (tworzenie i propagowanie ideologii, wywiad, szkolenie, informacja o akcjach, pomoc więźniom, finansowanie, akcje bojowe), łączność między nimi zapewniają oficjalne i ukryte środki komunikacji (przede wszystkim Internet).

Doktor Rafał Brzeski to wybitny specjalista w dziedzinie wojny informacyjnej, służb specjalnych i terroryzmu, a ponadto: dziennikarz (BBC, ABC News, Baltimore Sun, Polskie Radio), były kierownik informacji (Polskie Radio, Informacyjna Agencja Radiowa), tłumacz, pisarz, publicysta, były szkoleniowiec oficerów brytyjskiej policji. Dr Brzeski był działaczem niepodległościowym – współorganizował z bł. ks. Jerzym Popiełuszko tajne szkolenia.

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement