REKLAMA

REKLAMA

Dowódca marynarki irańskiej Gwardii Rewolucyjnej: Możemy zatrzymać każdy statek, w tym amerykański czy brytyjski

3334

– Stany Zjednoczone i Wielka Brytania muszą wziąć na siebie odpowiedzialność za nielegalną obecność sił reżimu syjonistycznego na wodach Zatoki Perskiej – powiedział w wywiadzie dla libańskiego kanału telewizyjnego Al Mayadeen dowódca Marynarki Wojennej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), gen. Alireza Tangsiri.

– Jakakolwiek obecność reżimu syjonistycznego na wodach Zatoki Perskiej jest nielegalna, ponieważ może prowadzić do wojny i konfrontacji w regionie – ostrzegł.

REKLAMA

Od maja amerykańskie sankcje wobec Iranu praktycznie zahamowały eksport ropy naftowej z kraju, któremu wpływy te zapewniajπ większość pieniędzy na budżet państwa i wydatki wojskowe.

Po przejęciu brytyjskiego tankowca przez Iran i wcześniejszym zajęciu irańskiego przez Wielką Brytanię, USA i Wielka Brytania pracują nad ustanowieniem międzynarodowej koalicji w celu ochrony żeglugi na ważnych drogach wodnych na Bliskim Wschodzie. Iran gwałtownie sprzeciwił się tym planom argumentując, że obecność sił pozaregionalnych jeszcze bardziej zdestabilizuje sytuację.

REKLAMA

Reklama

W wywiadzie dla libańskiego medium Tangsiri stwierdził również, że „kiedykolwiek władze Iranu będą chciały zatrzymać statek, nawet jeśli jest to statek amerykański lub brytyjski, mogą to zrobić”.

Foto: Fars News Agency

REKLAMA

za: yjc.ir