REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Doradca rządu mówi wprost: PiS jest partią prounijną.

220

– Prawo i Sprawiedliwość jest partią prounijną. Prezes Jarosław Kaczyński nigdy nie formułował postulatu Polexitu – powiedział w dzisiejszym wywiadzie dla dziennika “Rzeczpospolita” prof. Waldemar Paruch – doradca rządu.

Mówiąc o różnicach między partią rządzącą, a Platformą Obywatelską prof. Paruch zaznaczył, „że to, co różni partie opozycyjne od rządzącej, to fakt, że Platforma Obywatelska jest partią euroentuzjastyczną, a PiS partią eurorealistyczną”. Był też pytany o przyszłoroczne wybory samorządowe i “łatkę polexitu”.

Reklama / Advertisement

– Wybory do PE będą dla PiS trudne. Nie jest łatwo zmobilizować do nich mieszkańców wsi, co nie stanowi problemu w miastach. Wybory europejskie nie mają zasadniczego znaczenia dla kształtu polskiej sceny politycznej. Około 20 proc. wyborców to twardy elektorat PiS, głównie za sprawą prezesa Jarosława Kaczyńskiego. 20 proc. to przeciwnicy PiS. 60 proc. głosuje z powodów sytuacyjnych, kontekstowych i innych czynników ważnych w danym czasie. Rozumowaniem politycznym kieruje się co czwarty wyborca. Pozostałe 75 proc. nie myśli kategoriami lewica-prawica – powiedział.

Dopytywany o Donalda Tuska i jego ewentualny powrót do polskiej polityki, prof. Waldemar Paruch powiedział, że były premier nigdy tak naprawdę nie wycofał się z krajowych rozgrywek.

– Donald Tusk nigdy nie wyszedł z polskiej polityki, trudno więc mówić o powrocie. Zawsze był w niej obecny. Dzisiaj nie widać mocnego przyzwolenia społecznego na to, by Donald Tusk podjął rywalizację z Andrzejem Dudą o prezydenturę, no może poza twardym elektoratem PO (ok. 20 proc. ogółu wyborców). Donalda Tuska obciążają jego rządy jako premiera, nie da się wymazać efektów ośmiu lat – dodał.

Reklama / Advertisement

Zdaniem prof. Waldemara Parucha, Donald Tusk “kalkuluje powrót”, ale doradca rządu PiS uważa, że Polacy nie są zachwyceni tą perspektywą.

– Kończy mu się <<praca>> i kończy się kariera jego promotorki politycznej Angeli Merkel. Donald Tusk jest zbyt młodym politykiem na emeryturę. Nie ma entuzjazmu Polaków dla jego powrotu do polityki w Polsce – stwierdził.

za: radiomaryja.pl

Reklama / Advertisement