Donos do arcybiskupa na ks. prof. Guza! Żydzi chcą ocenzurować niewygodny temat …

Nie ustaje atak na wybitnego filozofa księdza profesora Tadeusza Guza, który jest wykładowcą na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po tym, jak uderzyła w niego “Gazeta Wyborcza”, teraz Polska Rada Chrześcijan i Żydów napisała list do Wielkiego Kanclerza KUL – ks. arcybiskupa Stanisława Budzika – metropolity Lubelskiego. Gremium to skarży się fakt, że kapłan w swoim wykładzie powiedział, że żydowskie mordy rytualne miały miejsce w przeszłości i są dowody i dokumenty popierające tę tezę.

– Z rosnącym niepokojem śledzimy narastającą w tym roku aktywność wykładową ks. prof. Tadeusza Guza dotyczącą Żydów i judaizmu. Niektóre wygłaszane przez niego tezy są całkowicie niezgodne z prawdą i absolutnie niedopuszczalne. Dlatego zwracamy się do Księdza Arcybiskupa i Księdza Rektora z prośbą o podjęcie stosownej interwencji – czytamy na początku listu.

REKLAMA/Advertisement

Potem cytowany jest fragment dostępnego od miesięcy w Internecie wystąpienia duchownego, w którym wspomniał o mordach rytualnych, które zdarzały się w przeszłości:

– My wiemy, kochani państwo, że tych faktów, jakimi były mordy rytualne, nie da się z historii wymazać. Dlaczego? Dlatego, że my, polskie państwo, w naszych archiwach, w ocalałych dokumentach, mamy na przestrzeni różnych wieków – wtedy, kiedy Żydzi żyli razem z naszym narodem polskim – my mamy prawomocne wyroki po mordach rytualnych – mówił.

REKLAMA/Advertisement

– Oskarżenia wobec Żydów o dokonywanie na chrześcijanach mordów rytualnych, choć oficjalnie odrzucane przez Kościół, wciąż, niestety, powracają w wyobraźni części katolików. Absolutnie niedopuszczalne jest więc, aby opinie o rzekomej prawdziwości mordów rytualnych były tolerowane w przestrzeni publicznej. Nie godzi się, aby takie opinie wygłaszał profesor zasłużonej uczelni noszącej imię wielkiego przyjaciela Żydów – papieża Jana Pawła II. Nie do przyjęcia jest, aby wypowiadał je duchowny archidiecezji lubelskiej, na terenie której żyło dawniej tak wielu Żydów, i gdzie tak wiele dobra dokonało się w ostatnich dekadach w dziedzinie dialogu chrześcijańsko-żydowskiego – piszą w liście Stanisław Krajewski i Zbigniew Nosowski – pełniący role wiceprzewodniczących Rady.

Autorzy listu ponadto domagają się od arcybiskupa Stanisława Budzika działań wobec księdza profesora Tadeusza Guza i oczywiście zarzucają mu antysemityzm, a sprawę mordów rytualnych nazywają wymysłem. Ciekawe, jak zachowa się metropolita lubelski, bo warto wspomnieć, że po wypowiedziach księdza profesora na temat protestantyzmu, kapłan otrzymał zakaz mówienia o reformacji i Marcinie Lutrze. Czy teraz przełożeni uciszą ks. Guza również w temacie stosunków polsko-żydowskich? Fragment wykładu księdza profesora, w którym mówi o mordach rytualnych poniżej.

REKLAMA/Advertisement

za: fakt.pl,youtube.com