Donald Trump: Chiny powinny ponieść konsekwencje wybuchu pandemii koronawirusa, jeśli byłyby za nią “świadomie odpowiedzialne” [WIDEO]

Prezydent USA Donald Trump powiedział w sobotę, że Chiny powinny ponieść konsekwencje wybuchu pandemii koronawirusa, jeśli byłyby za nią “świadomie odpowiedzialne”

Przemawiając na konferencji prasowej grupy zadaniowej ds. koronawirusa w Białym Domu, Trump ubolewał nad losem całego świata cierpiącego na wirusa.

– Jeżeli to był błąd, to błąd jest błędem. Jednak jeżeli oni byli świadomie odpowiedzialni, w takiej sytuacji na pewno powinny być tu konsekwencje –  powiedział prezydent, dodając iż pandemię “można było zatrzymać w Chinach zanim się zaczęła. I cały świat cierpi z tego powodu”.

Zapytany, czy będzie wściekły na Pekin, Trump powiedział, że może tak się zdarzyć, ale będzie to od tego, czy w ramach wszczętego przez Amerykanów dochodzenia wyniknie czy doszło do błędu, który wymknął się spod kontroli czy umyślnego działania.

– Tak czy inaczej powinni wpuścić nas do środka – dodał.

W piątek sekretarz stanu Mike Pompeo oskarżył Chiny o blokowanie dostępu do laboratorium w Wuhan, które wg niektorych hipotez może być źródłem wybuchu pandemii. Czołowy dyplomata USA powiedział, że świat jest cierpi, ponieważ Pekin i Światowa Organizacja Zdrowia nie dostarczyły informacji o koronawirusie na czas.

REKLAMA/Advertisement

Do soboty w USA odnotowano 734,552 przypadków koronawirusa i 38 835 zgonów. Ponad 66 500 osób wyzdrowiało.

Ogólnie wirus rozprzestrzenił się na 185 krajów, zarażając ponad 2,3 miliona pacjentów i zabijając ponad 160 tys. na całym świecie, odkąd po raz pierwszy pojawił się w Wuhan pod koniec ubiegłego roku.