To dlatego Tusk nie chce walczyć o prezydenturę? Ma na niego czekać najważniejsze stanowisko w Unii Europejskiej

Donald Tusk ogłosił, że nie bedzie startować w wyborach prezydenckich. Pojawiły się doniesienia, iż kilka dni wcześniej otrzymał wyniki zamówionego przez siebie badania, z którego wynikało, że ma olbrzymi elektorat negatywny.

Dzisiaj IBRiS opublikował wyniki sondażu, który go uwzględniał ale dawał wygraną w II turze Andrzejowi Dudzie. Tymczasem, jak donosi Katarzyna Szymańska-Borginon będąca korespondentką RMF FM, Tusk ma olbrzymie szanse, by za 5 lat zostać przewodniczącym Komisji Europejskiej i to może być również ważny powód.

REKLAMA/Advertisement

Donald Tusk miał mieć poważne szanse, żeby zostać szefem Komisji Europejskiej już podczas szczytu UE na początku lipca. Teraz będzie ubiegać się o szefostwo Europejskiej Partii Ludowej i jeśli “ją wzmocni oraz zjednoczy, to za 5 lat jest już murowanym kandydatem chadecji na szefa Komisji Europejskiej”. Europejska Partia Ludowa od lat jest największą w Parlamencie Europejskim i przez to bardzo wpływową.

Komisja Europejska to organ wykonawczy Unii Europejskiej, odpowiedzialny za bieżącą politykę Unii, nadzorujący prace wszystkich jej agencji i zarządzający jej funduszami. Komisja posiada wyłączną inicjatywę legislacyjną w zakresie prawa unijnego oraz jest uprawniona do wydawania rozporządzeń wykonawczych. Do 1 grudnia przewodniczącym KE jest Jean-Claude Juncker, którego zastąpi Ursula von der Leyen. Oboje należą do Europejskiej Partii Ludowej.

REKLAMA/Advertisement

Tusk kończy urzędowanie na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej, które objął 1 grudnia 2014, zastępując Belga Hermana Van Rompuya. W październiku został zgłoszony przez Platformę Obywatelską wniosek o jego powołanie na nowego przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej.

za: interia.pl