Disney krytykowany za przyciemnianie skóry białych aktorów w filmie o Alladynie

Wytwórnia Disney broni swojej decyzji przyciemniania skóry białych aktorów grających w remake’u “Alladyna”, produkowanym w Anglii. Film jest fabularną wersją animowanego przeboju tej firmy z 1992 r., opartego na opowieści z “Księgi tysiąca i jednej nocy”, o młodym mężczyźnie który staje się właścicielem zaczarowanej lampy, zamieszkiwanej przez potężnego, spełniającego życzenia dżinna.

Urodzony w Egipcie kanadyjski aktor Mena Massoud ma wystąpić jako Alladyn a Will Smith gra jako dżin w produkcji reżyserowanej przez Guy’a Ritchie. Chociaż aż 400 spośród 500 drugo- i trzecioplanowych aktorów to osoby pochodzące z Indii, Bliskiego Wschodu, Afryki itd., to reszta jest zdecydowanie biała. Twórcy filmu uznali, że należy użyć specjalnych efektów i “zbrązowić” ich, by bardziej upodobnić ich do mieszkańców krajów arabskich, w których ma miejsce akcja.

REKLAMA/Advertisement

REKLAMA/Advertisement

Jeden z członków ekipy filmowej, 32-letni Kaushal Odedra, powiedział brytyjskiemu “Sunday Times” że pewnego dnia zobaczył na planie 20 “bardzo jasnoskórych” aktorów ustawionych w szeregu w celu zmiany ich koloru skóry.

– Rozpoznałem jednego jako aktora rasy kaukaskiej (białej – przyp.red), ale teraz był on bardzo opalonym Arabem” – powiedział gazecie. – Disney daje nam do zrozumienia, że twój kolor skóry, twoja tożsamość, twoje życiowe doświadczenia są czyms co można spryskać i zmyć,

Riaz Meer, członek komitetu czarnych członków Związku Zawodowego Radiofonii i Telewizji, Kinematografii i Teatru (BECTU), nazwał praktykę “zbrązowienia” “obrazą dla całej branży.

– Nieumiejętność zatrudniania na ekranie ludzi o odpowiedniej tożsamości etnicznej, aby sprostać wyraźnym potrzebom tej produkcji, jest po prostu błędem – stwierdził w wywiadzie dla “Sunday Times”.

Udziel wsparcia dwóm dzielnym pielgrzymom

Taka krytyka nie spotkała jednak serialu “Troy: Fall of a City” (Troja – upadek miasta), które BBC produkuje we współpracy z Netflix. W szaleństwie politycznej poprawności, której jest na Wyspach czołowym szermierzem, państwowe konsorcjum postanowiło obsadzić w kilku czołowych rolach starożytnych Greków … czarnoskórych aktorów.

Film ma trafić do kin w marcu 2019 roku.

za: telegraph.co.uk